Zaproszenie na odsłonięcie muralu przy ul.Powstańców

Zapraszamy mieszkańców miasta we wtorek 15 czerwca w okolice ronda ulicy Powstańców i Fitznerów, gdzie punktualnie o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta prezentacja muralu powstańczego i odsłonięcie pamiątkowej płyty. 

Stworzenie muralu miejskiego jest wspólną inicjatywą spółki Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W założeniach inicjatorów projektu, obraz ma stanowić hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła w powstaniach o uznanie tożsamości narodowej, stąd też wśród postaci uwiecznionych na muralu nie zabraknie postaci historycznych związanych bezpośrednio z Siemianowicami Śląskimi. Kogo mural przedstawia, dowiemy się oficjalnie już we wtorek. 

Autorem i wykonawcą historycznego malunku o powierzchni blisko pół tysiąca metrów kwadratowych jest Wojciech Walczyk, artysta, który wykonał m.in. serię murali o tematyce powstańczej w Katowicach. 

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej płyty uświetnią delegacje Kancelarii Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego i śląskich samorządów powiązanych historycznie z Powstaniami Śląskimi. 

Z uwagi na lokalizację płyty i muralu, ulica Powstańców od ronda do wysokości ulicy Komuny Paryskiej, będzie wyłączona z ruchu w godzinach 12.00 – 13.00. Sugerowany jest objazd dla pojazdów ciężarowych i osobowych ulicami Parkową i Obwodową.

Galeria

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice