Nie przekazuj nikomu danych do konta bankowego!!!

Zazwyczaj ofiarami oszustów padają osoby starsze, które nie śledzą na bieżąco, jakimi metodami posługują się przestępcy. Niestety również młodzi, świadomi nowoczesnej technologii wpadają w pułapki zastawione przez oszustów. Na tacy dostają oni dane z kart płatniczych, loginy i hasła do bankowości elektronicznej i w ten sposób sieją spustoszenie na koncie, a co gorsze, gdy nie ma tam środków zaciągają ekspresowo rożne pożyczki. Kolejny raz apelujemy o rozsądek.

21-letnia siemianowiczanka dołączyła do grona osób, które oszuści znaleźli na popularnym portalu zakupowym i stały się ich łatwym celem. Kobieta wystawiła tam na sprzedaż przedmiot, a przestępcy skontaktowali się z nią za pomocą aplikacji służącej do komunikowania się. Wysłali linki, do których młoda kobieta wpisywała dane poufne takie jak numer karty płatniczej, login i hasło do bankowości elektronicznej. I w ten sposób, nie zachowując żadnej ostrożności, ułatwiła przestępcom ich proceder i dzięki przekazanym danym zaciągnęli na jej koncie pożyczkę w wysokości 8 tysięcy złotych. Na szczęście zdążyli wypłacić jedynie połowę tej kwoty.

Przypominamy i ostrzegamy! Nigdy nie można udostępniać nikomu danych poufnych takich jak numerów kart płatniczych, kredytowych, haseł, loginów do kont bankowych czy numerów pin. Nie należy otwierać linków wysyłanych przez obce osoby, a tym bardziej wprowadzać tam dane poufne. Jedynie nasz rozsądek i ostrożność może ocalić nas przed staniem się ofiarami oszustów.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice