Czytanie wzmacnia fantastycznie

Noc Bibliotek

W miniony piątek nasza biblioteka po raz kolejny wzięła udział w Nocy Bibliotek! Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „Czytanie wzmacnia fantastycznie”. Dlatego niezmiennie i w tym roku dołożyliśmy wszelkich starań, aby czytelnicy razem z nami spędzili niezapomniany, iście fantastyczny wieczór! Biblioteka jest miejscem, gdzie swojemu czytelniczemu hobby oddają się ludzie w różnym wieku. Zależało nam, aby każdy znalazł coś dla siebie. I właśnie tym sposobem przybyli goście mogli wziąć udział między innymi we wręcz magicznych warsztatach z szyfrowania, odbywających się w naszej czytelni. W zabawie uczestniczyli zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy, którzy dowiedzieli się jak zapisać swoje imię szyfrem, rozwiązywać zagadki Kodem Morse’a, czy przekazywać tajemne wiadomości za pomocą niewidzialnego tuszu. Jednakże nie na tym koniec łamigłówek, ponieważ tuż obok stanęło stoisko naukowe, gdzie potrzebny był jedynie aparat w telefonie oraz specjalna aplikacja, aby poznać fascynujący świat otaczających nas cząsteczek.

Zaraz po wyjściu z czytelni wystarczyło przestąpić próg następnych drzwi, aby zostać porwanym w prawdziwie kosmiczną podróż, jaką była gra RPG odbywająca się aż w trzech pomieszczeniach wypełnionych różnorakimi zagadkami! Zabawa „Lot w kosmos ze Stanisławem Lemem” wciągała na bardzo długi czas, jak również cieszyła się sporym zainteresowaniem naszych odwiedzających. Jeżeli ktoś potrzebował chwili odpoczynku, mógł spokojnie usiąść i napić się ręcznie wyciskanej LEMoniady, a także obejrzeć projekcję uroczego filmu familijnego „Operacja: Człowiek w czerni”. Ponadto łowcy okazji mogli kupić książki w niezwykle korzystnych cenach na bibliotecznym kiermaszu!

Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy w dziecięcej wypożyczalni kącik z kreatywnymi zabawami, które sprawiły, że dzieci poczuły się niczym w krainie fantazji! Tworzenie własnych mieczy świetlnych, konkursy plastyczne, czy układanie puzzli okazały się nie tyle angażującym wyzwaniem ile po prostu świetną rozrywką.

Niezaprzeczalną gwiazdą wieczoru podczas naszej Nocy było spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim! Podczas prawie dwugodzinnego spotkania, sala pełna czytelników mogła dowiedzieć się o najnowszej książce pisarza, jego procesie twórczym, planach na przyszłość, a także dlaczego lubi obserwować ludzi w tramwajach i nigdy nie jest w stanie zapamiętać drogi do domu szwagra.

Warto również wspomnieć o fantastycznej ściance zdjęciowej w holu biblioteki, gdzie przez cały wieczór cosplayerzy przebrani m.in. za Deadpoola czy klona z Gwiezdnych Wojen chętnie pozowali z zainteresowanymi, znów całego klimatu imprezy dopełniała wystawa zdjęć nie z tej planety zatytułowana „Haja w kosmosie”.

Tegoroczna Noc Bibliotek była niezwykle udanym wydarzeniem, podczas którego książki znów połączyły ludzi w różnym wieku oraz wciągnęły do niezwykle udanej, lecz co najważniejsze, przede wszystkim wspólnej zabawy.

Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Fantastyczne RPG
Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim
LEMoniada
Miecze świetlne, zajęcia w w ramach Nocy Bibliotek
Noc Bibliotek
Noc Bibliotek
Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim; autor: Bogumiła Śliż
Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim; autor: Jolanta Kurczak
Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

Autor:

  • Wiktoria Kubiaczyk, MBP

wprowadzający: Jan Litwiński