Spotkanie z autorem książki „Kopalnia Fanny”

Autor stojący na tle starego szybu
Autor na tle szybu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Stachowiczem – autorem najnowszej publikacji pt. Kopalnia Fanny. Historia pisana węglem i ogniem, które odbędzie się 7 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w SCK Zameczek (ul. Oświęcimska 1) w Siemianowicach Śląskich.

Książka Kopalnia Fanny. Historia pisana węglem i ogniem w przystępny sposób opisuje historię dotyczącą jednej z najstarszych siemianowickich kopalń. „Fannygruba” stała się znana w XIX-wiecznej Europie za sprawą podziemnego pożaru trwającego w niej aż do pierwszej połowy wieku XX. Do nieznanego szerzej zakładu z czasem zaczęły przybywać wycieczki, by na własne oczy oglądać jakie szkody na powierzchni wyrządził szalejący podziemny pożar. Wśród gości był m. in. późniejszy cesarz Fryderyk III Hohenzollern. Historia kopalni „Fanny” nie należy do łatwych. Czytelnik może odnieść wrażenie, że tylko pierwsze dekady były względnie spokojne. W gruncie rzeczy to ponad sto lat walki z różnymi przeciwnościami: z ogniem, wodą, biedą, Wielkim Kryzysem, trudnymi warunkami w pracy czy też biedaszybami. Ziemia ta jakby zapomniana i tajemnicza – fascynuje i intryguje. Mimo, że mija prawie 90 lat od zamknięcia kopalni, a okoliczny teren został przeorany i zalesiony – widmo tajemnicy pozostaje do dnia dzisiejszego. Możemy je dostrzec w milczących świadkach w postaci gruzów, które są zakryte coraz to bujniejszą roślinnością.

Na spotkaniu będzie możliwość wysłuchania krótkiej prelekcji autora oraz nabycia publikacji w cenie 35 złotych (wraz z autografem twórcy).

Krzysztof Stachowicz – ur. 1987 r., prywatnie: mąż kochającej żony, zawodowo: dyspozytor w firmie kurierskiej, hobbystycznie: pasjonat historii, zwłaszcza tej lokalnej. W życiu wyznaje dwie zasady: „Jeśli masz pasję – realizuj ją” oraz „Niech twój sufit będzie dla przyszłych pokoleń podłogą”. Godzinami mógłby słuchać od starszych mieszkańców o świecie, którego już nie ma.

Okładka książki

Autor:

  • Źródło: Lokalne Dziedzictwo LH

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska