MMJ wspiera siemianowickich uczniów

Wczoraj (2.02) odbył się finał akcji przekazania siemianowickim uczniom laptopów i komputerów stacjonarnych. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była nasza lokalna firma MMJ PHU Janos M.

„Jako firma MMJ, dostawca Internetu z Siemianowic Śląskich, jesienią 2020, kiedy uczniowie ponownie powrócili do zdalnej nauki, otrzymaliśmy informację, że niestety część dzieci nadal jest bez komputerów i musi się uczyć przy pomocy tabletów, czy smartfonów lub komputerów wypożyczonych ze szkoły. Początkowo chcieliśmy ufundować kilka  komputerów dla  potrzebujących dzieci. Za pośrednictwem Urzędu Miasta poprosiliśmy dyrektorów siemianowickich szkół o wskazanie potrzeb. Jak się okazało, zapotrzebowanie było ogromne i przerosło nasze możliwości – zaplanowany budżet. Dlatego, pojawił się nowy pomysł, aby ten zaplanowany na wsparcie budżet wykorzystać inaczej – nie kupując nowych komputerów, lecz przeznaczając go na zakup tylko wymaganych podzespołów (słabych lub uszkodzonych) do otrzymanych od naszych klientów, ale też od innych osób, komputerów i laptopów. Ten plan współpomocy z mieszkańcami i naszymi klientami miał zapewnić wsparcie dużo większej liczbie dzieci. Wiedzieliśmy, że nie będą to komputery z najwyższej półki, ale zupełnie wystarczające do podstawowych potrzeb uczniów, związanych z nauką on-line oraz później, jako pomoc szkolna przy tradycyjnej formie nauczania.

Klientów zachęciliśmy do przekazywania nam niepotrzebnych już komputerów i laptopów, oferując im w zamian przyspieszenie łącza internetowego nawet do zawrotnej prędkości 1Gb. Spodziewaliśmy się zwrotnie kilku, kilkunastu komputerów. Ostatecznie otrzymaliśmy ich ponad 50! Efekt nas mocno zaskoczył, oczywiście pozytywnie. Od przybytku głowa nie boli, ale liczba komputerów do naprawienia i modernizacji trochę przerosła nasze możliwości, a sytuacja z Covid-19 i związane z tym zwolnienia chorobowe pracowników nie ułatwiały sprawy. Z pomocą przyszli jednak uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum” – w ramach praktyk pomogli w konfigurowaniu części sprzętu, który przywoziliśmy do ich domów.” – powiedział Michał Janos, współwłaściciel firmy. 

Dzięki zaangażowaniu wielu osób ostatecznie udało się przygotować 24 zestawy. Wszystkie zostały naprawione i zmodernizowane, wymienione zostały uszkodzone części, a czasem z 3 uszkodzonych komputerów udało się złożyć 1 sprawny.

Tym samym wczoraj można było zorganizować w michałkowickim Pałacu Rheinbabenów przekazanie przygotowanej wcześniej elektroniki. Tu z pomocą przyszło Siemianowickie Centrum Kultury, które bezpłatnie użyczyło swój obiekt. 

Każde z dzieci mogło sobie samo wybrać komputer, tak, aby odpowiadał ich indywidualnym potrzebom. Do każdego z komputerów zostały również dołączone słuchawki, umożliwiające naukę zdalną. 

„Na tym jednak nie chcemy poprzestać. Już myślimy nad powtórzeniem akcji! Może w czyimś domu lub firmie leży niepotrzebny już sprzęt komputerowy czy laptop, nawet uszkodzony? Zachęcamy do przekazania go za naszym pośrednictwem kolejnym potrzebującym dzieciom! Kontakt z nami: 32 750 20 00 lub przez Facebooka. Czy uda się akcję powtórzyć i za kilka tygodni przekazać kolejne komputery potrzebującym dzieciom – to zależy od Was.” – dodaje Janos. 

Warto podkreślić, iż opisana powyżej akcja jest tylko jedną z wielu, które podejmuje firma MMJ, w ramach wspierania naszej lokalnej społeczności. Co roku bierze ona udział w organizacji Akademii Przedsiębiorczości, współorganizuje turnieje e-sportowe, bezpłatnie dostarcza Internet do chętnych placówek oświatowych oraz bibliotek, ośrodków opiekuńczo wychowawczych, czy też Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. A i to nie są jedyne działania MMJ warte pochwalenia i doceniania. 

Wkrótce napiszemy więcej o możliwościach przekazania sprzętu dla naszych uczniów. 

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice