30 lat mistrzowskiej klasy gastronomii w COGITO

Pracownia obsługi konsumenta

Historia gastronomii w COGITO, która rozpoczęła się ponad 30 lat temu dała początek sukcesu tych kierunków w kształceniu młodych ludzi. Przez te kilkadziesiąt lat wykształciliśmy setki gastronomów, techników żywienia, kelnerów. Mimo zmieniających się nazw kierunków pozostaliśmy wierni profesjonalizmowi, odpowiedzialności zawodowej, systematyczności, co pozwoliło nam się dostosowywać do zmieniającego się rynku zawodowego.

Idealnym uzupełnieniem kierunków kształcenia w branży hotelarsko-gastronomicznej było otwarcie kierunku technika usług kelnerskich. Jest to jedyny zawód, który przygotowuje do wykonywania trzech zawodów:

 • kelnera
 • barmana
 • baristy

TECHNIK USŁUG KELNERSKICH

Zapoznajmy się zatem z tym kierunkiem.

Charakterystyka zawodu:

Fachowość i osobowość pracownika obsługi kelnerskiej mają zasadniczy wpływ na sukces ekonomiczny zakładu gastronomicznego. Wiedzą o tym nauczyciele Zespołu Szkół COGITO dlatego też starają się przygotować młodych ludzi do najwyższego poziomu wykonywania usług kelnerskich w branży HoReCa. Podstawowym zajęciem usług kelnerskich jest profesjonalna obsługa gości zakładu gastronomicznego, która rozpoczyna się z chwilą wejścia gości do restauracji, a kończy się ich pożegnaniem. Pracownik obsługi kelnerskiej wykonuje czynności związane z przyjmowaniem gości: doradza w kwestii wyboru potraw i napojów, przyjmuje i realizuje zamówienie, przygotowuje napoje i potrawy w części usługowo-handlowej lokalu i rozlicza usługi kelnerskie. Realizacja usług kelnerskich to już nie tylko hotele i restauracje ale również eventy na bardzo wysokim poziomie, usługi cateringowe wykonywane w miejscach wyznaczonych przez klienta, czasem w bardzo niecodziennych miejscach do których należy dostosować usługi gastronomiczne tak aby reprezentowały profesjonalny poziom realizacji. Pracownik usług kelnerskich planuje i organizuje przyjęcia okolicznościowe, bankiety, catering i inne usługi gastronomiczne zapewniając wysoką jakość usług zgodnie z obowiązującymi standardami obsługi gości.

Do zadań zawodowych pracownika usług kelnerskich należy również planowanie i nadzorowanie pracy kelnera oraz rozliczanie usług gastronomicznych. Już dziś możemy pochwalić się absolwentami tego zawodu, którzy zarządzają restauracjami, hotelami, kawiarniami i barami, którzy są wzorem w tym zawodzie.

W kształceniu w COGITO w zawodzie technika usług kelnerskich postawiliśmy na innowacje dlatego też absolwent naszej szkoły posiada nie tylko umiejętności kelnerskie ale także szeroki wachlarz umiejętności barmańskich wraz z elementami working flair oraz dzięki sztuce baristycznej przygotowuje fantastyczne napoje kawowe.

Korzyści:

 • zajęcia w nowoczesnej pracowni – mini kawiarni-restauracji, wyposażonej w bar z profesjonalnym sprzętem do obsługi gości,
 • osiągniesz wysoki poziom sztuki kelnerskiej pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli zawodu,
 • poznasz sposoby świadczenia wysokiej jakości usług zgodnie z obowiązującymi standardami obsługi gości,
 • poznasz sposoby budowania pozytywnych relacji z gośćmi,
 • już w pierwszej klasie rozpoczynasz naukę baristyki,
 • nowoczesny bar przywita Cię na zajęciach poświęconym przygotowaniu cocktaili,
 • nauczysz się samodzielnego planowania pracy i prowadzenia restauracji,
 • poznasz tajniki sztuki kulinarnej w nowocześnie wyposażonych pracowniach gastronomicznych,
 • już dziś zapraszamy do udziału w prestiżowych konkursach,
 • wyposażymy Cię we wszystkie zasady savoir –vivre oraz obsługi w korpusie dyplomatycznym,
 • zdobędziesz niezbędne w zawodzie umiejętności z zakresu języków obcych,
 • gwarantujemy praktyki zawodowe w hotelach i restauracjach o najwyższym standardzie.

Współpracujemy z hotelami i restauracjami o najwyższym poziomie!

 • Hotel  Courtyard by Marriott Katowice City Center,
 • Hotel Monopol,
 • Hotel Angelo Vienna House Easy,
 • Sieć Hoteli Diament tj. Plaza, Spodek, Vacanza,
 • Park Inn by Radisson,
 • Hotel Mariacki,
 • Hotel Gorczowski,
 • Hotel Holiday Inn,
 • Hotel Vestina w Międzyzdrojach.

Możliwości zatrudnienia

Po ukończeniu technikum w  zawodzie technik usług kelnerskich możesz:

 • prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie gastronomii,
 • wykonywać usługi kelnerskie, barmańskie i baristyczne,
 • pracować w zakładach gastronomicznych o różnym charakterze i specjalizacji – indywidualnie lub zespołowo w dużych kompleksowych instytucjach, hotelach, restauracjach, kawiarniach, pubach, barach,
 • pracować jako menadżer restauracji,
 • pracować jako kierownik sali,
 • otrzymywać poza podstawowym, dodatkowe wynagrodzenie, 
 • po zdaniu egzaminu maturalnego kontynuować naukę na studiach.

Linki do filmów:

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

Charakterystyka zawodu

Tradycja i bogate doświadczenie kształcenia w branży gastronomicznej to wizytówka ZS COGITO. Absolwenci tego profilu są profesjonalnie przygotowani do planowana i organizacji żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. W trakcie kształcenia uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne związane z urządzaniem zakładów gastronomicznych, układaniem jadłospisów, sporządzaniem potraw zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Młodzi adepci sztuki kulinarnej nauczą się także aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, kompleksowej organizacji imprez gastronomicznych.

Zawód dla osób:

 • planujących w przyszłości zarządzać placówkami gastronomicznymi, hotelami, firmami cateringowymi,
 • marzących o własnej restauracji czy kawiarni,
 • osób dbających o zdrowe odżywianie,
 • amatorów sztuki kulinarnej, którzy chcą zgłębić tajniki wiedzy z zakresu gastronomii, pasjonatów gotowania,
 • chętnych do nabycia umiejętności praktycznych w zakresie gotowania, obsługi kelnerskiej, barmaństwa, baristyki, dietetyki, planowania i wykonywania usług gastronomicznych i cateringowych.

Korzyści pracy w zawodzie:

Wybierając ten kierunek dodatkowo zdobędziesz wiedzę z zakresu:

 • dietetyki, prawidłowego żywienia i planowania diet dla siebie, swoich bliskich oraz osób chorych,
 • układania diet dla osób o aktywnym trybie życia (sportowców, kulturystów).

Współpracujemy z Śląskim Uniwersytetem Medycznym, wydziałem Dietetyki w Bytomiu. Studenci tego kierunku pod nadzorem wykładowców prowadzą w naszej szkole warsztaty z zakresu żywienia człowieka. Nasi uczniowie uczestniczą w wykładach i zajęciach praktycznych odbywających się na wydziale Gastronomii i Dietetyki Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunku dietetyka, technologia żywności i żywienia człowieka oraz innych kierunkach pokrewnych

Możliwości zatrudnienia:

 • w zakładach żywienia zbiorowego (stołówki, restauracje, bary, kawiarnie itp.),
 • w placówkach żywienia zbiorowego usytuowanych w hotelach, sanatoriach, domach wczasowych, również na promach, statkach lub w innych środkach transportu oraz w firmach cateringowych,
 • instytucjach zajmujących się obrotem żywnością, służbie zdrowia (sanatoria, żłobki, służby sanitarno-epidemiologiczne, szpitale),
 • organizacjach ochrony konsumenta, instytucjach zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o żywieniu, żywności i placówkach prowadzących żywienie zbiorowe (np. przedszkola, żłobki, firmy cateringowe.

Pełna oferta siemianowickiej edukacji na stronie 

http://www.superedukacja.siemianowice.pl/

Autor:

 • Biuro Prasowe

  Ewa Roch-Wyrzykowska

  e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

  (32) 7605216

 • Damian Królikowski ( Cogito)

foto: Zespół Szkół Cogito