We are Family# Cogito

Tydzień prezentacji ZS COGITO za nami. Już wiesz, że jesteś we właściwym miejscu. Jednak gdyby było tych informacji jeszcze mało to zapraszam na nasz COGITO-wski alfabet. Jest jak kręgosłup informacji stale doskonalony, ćwiczony, modernizowany. Zapraszamy!

Obserwuj naszą stronę www.zs-cogito.pl oraz nasz Facebook, Instagram i Tik Tok.

Na naszych social mediach możesz zadawać nam pytania dotyczące naszej szkoły, kierunków kształcenia i rzecz jasna rekrutacji.

Wybierz nas! My Ciebie już wybraliśmy!!!

A – jak absolwenci i akredytacja
Wśród absolwentów naszej szkoły mamy wykładowców uczelni wyższych, prawników, osoby duchowne, stewardesy, dyrektorów hoteli i restauracji, nauczycieli (troje nauczyciel COGITO jest absolwentami szkoły), radnych i przede wszystkim Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie 

ZS COGITO uzyskał w roku 2021 akredytację na 7 lat, aby umożliwić młodzieży realizację praktyk zawodowych za granicą

B – jak Bookcrossing i boisko
Uwalnianie książek. Co roku biblioteka szkolna i wolontariusze z Klubu Wolontariatu COGITO organizują akcję zbierania książek, które w maju zostają przekazane kolejnym czytelnikom. W 2019  roku uwolniliśmy książki po raz dziesiąty. 

Na boisku będzie się działo! Wg planów w tym roku powinniśmy przystąpić do modernizacji boiska szkolnego.

C – jak COGITO i cukiernia
Nazwa COGITO, nawiązująca do sentencji Kartezjusza i tomiku „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta, mobilizuje naszych uczniów do przyjmowania refleksyjnej, a jednocześnie odważnej postawy w życiu, do myślenia, niegodzenia się na niesprawiedliwość i zło.

Najlepsza pracownia w regionie! Nowoczesna, z profesjonalnym sprzętem i fantastyczną Panią Renatą, która osłodzi każdemu życie deserami i ciastami.

D – jak debaty
Tradycją szkoły są debaty, które odbywają się w języku polskim i angielskim. Dotyczą wyzwań współczesnego świata m.in. tolerancji, zakazu handlu w niedzielę czy mody na wegetarianizm.

E – jak edukacja
Edukacja, edukacja… Projekty realizowane od wielu lat w COGITO wspierają rozwój zawodowy naszych uczniów i wspomagają kształcenie ogólne. Szkoła jest największym w Siemianowicach beneficjentem kursów i szkoleń finansowanych z programów unijnych, doskonalących umiejętności zawodowe (kurs prawa jazdy, kursy gastronomiczne, barmańskie, baristyczne, kelnerskie, animatora czasu wolnego, pilota wycieczek, obsługi turystycznej, obsługi kas fiskalnych, kursy komputerowe). Obecnie realizowane są takie projekty: „Wzmacnianie potencjału szkolnictwa zawodowego w Mieście Siemianowice Śląskie”  i „Lepszy start w przyszłość”. Młodzież ma też możliwość uczestnictwa w projektach przeznaczonych dla konkretnych grup zawodowych. Uczniowie klasy 2 kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy we współpracy z Wyższą Szkołą Techniczną realizują projekt „Zainwestuj w swoją przyszłość”. 

F – jak Franek i Fair Trade
Franek to piękny, czarny kot, który jest prawdziwym gospodarzem szkoły. Codziennie wita uczniów i nauczycieli, dostojnie stojąc przy wejściu do budynku. Pilnuje porządku, odważnie poluje na myszy i gniewnie fuczy na nieznane mu osoby.

Fair Trade. COGITO włączyło się w ogólnopolską kampanię „Szkoła przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu”. W ramach akcji tropiliśmy produkty ze znakami Fair Trade, rozegraliśmy turniej piłki siatkowej, częstowaliśmy się produktami Fair Trade w kawiarence COGITO, prowadziliśmy warsztaty dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, pisaliśmy test z wiedzy na temat sprawiedliwego handlu, a nasi nauczyciele szkolili innych podczas seminarium w Gdańsku.

G – jak Gala i góra grosza
Nasi uczniowie klas gastronomicznych i kelnerskich regularnie zapraszani są do obsługi Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Co roku samorząd szkolny i biblioteka organizują akcję, w której zbiera się groszowe monety. Góra tych monet jest coraz  większa, a zebrane pieniądze przeznaczone są na cele charytatywne.

H – jak hotelarze
COGITO jest jedną z najstarszych szkół hotelarskich na Śląsku. Do wielkich osiągnięć naszej placówki zaliczamy zdobycie przez troje uczniów tytułu  laureata i finalisty  Ogólnopolskiej Olimpiady Hotelarskiej.

I – jak integracja
Integracji uczniów służą wspólne wyjazdy w góry oraz liczne imprezy szkolne, na których poznajemy się wzajemnie i dobrze się bawimy. Staramy się, żeby klasy pierwsze poczuły się częścią społeczności COGITO.

J – jak jakość kształcenia i języki obce
O wysokiej jakości kształcenia świadczą wyniki egzaminów zawodowych a także osiągnięcia w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych. Wśród naszych uczniów są finaliści olimpiad hotelarskich, turystycznych, mistrzowie sportowi w półfinałach wojewódzkich zawodów piłki siatkowej oraz tenisa stołowego, a także laureaci konkursów  np.: „Dyktanda Niepodległościowego”.

Języków obcych uczymy w grupach w miłych, klimatycznych niewielkich pracowniach… choć jest jeden wyjątek! Nowa, właśnie oddana pracownia językowa. Stanowiska jednoosobowe ze słuchawkami

K – kawa i konkursy
COGITO słynie z najlepszej kawy na świecie parzonej na wiele sposobów. Specjalistą od przygotowywania tego aromatycznego napoju jest wicedyrektor, który z wielką pasją przekazuje swoje umiejętności uczniom.

Szkoła organizuje liczne konkursy, m.in. Cebula w roli głównej, Kangur matematyczny, Wojewódzki Konkurs Recytatorski.

L – jak liczba Pi
Liczba Pi i konkursy matematyczne, np. Kangur matematyczny. Marzec upływa pod znakiem matematyki. Wyznajemy zasadę I. Kanta, że „w każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”!  

Ł – jak ładne i nowoczesne pracownie
COGITO może poszczycić się ładnymi, nowoczesnymi pracowniami zawodowymi, wyposażonymi zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej zmodernizowano pracownie gastronomiczne, hotelarskie (w tym nowoczesny pokój hotelowy), dobudowano pracownię obsługi konsumenta. 

M – jak Marylka i Maraton Pisania Listów
Pani Marylka, witająca codziennie uczniów na portierni, jest dobrym duchem naszej szkoły. Lubiana przez wszystkich uczniów i pracowników, zawsze uśmiechnięta jest powiernikiem naszych sekretów.

Od 2015 roku nasza szkoła bierze udział w Maratonie Pisania Listów, zainicjowanym przez Stowarzyszenie Amnesty International. Pisząc listy, walczymy o uwolnienie osób skazanych za obronę praw człowieka. W roku 2019 COGITO napisało 709 listów!

N – jak nauczyciele
Grono nauczycielskie COGITO to znakomici fachowcy, egzaminatorzy maturalni i zawodowi. Wyróżniają się doskonałym przygotowaniem merytorycznym oraz otwartością i życzliwością wobec uczniów. Aż 15 nauczycieli COGITO otrzymało najwyższe odznaczenie resortowe – Medal Komisji Edukacji Narodowej.

O – Oberstaufen
Ten urokliwy bawarski kurort był miejscem pierwszych zagranicznych praktyk hotelarsko-gastronomicznych naszych uczniów. W 2003 roku szkoła została członkiem Zrzeszenia Hotelarzy Bawarskich.

P – jak patron i praktyki zawodowe
Patronem Technikum Nr 1 wchodzącym  w skład ZS COGITO jest Zbigniew Herbert – genialny poeta uznawanym za moralny autorytet współczesności. Jego twórczość i życiowa postawa są przykładem bezkompromisowej odwagi, patriotyzmu, miłości bliźniego i szacunku dla pięknej polszczyzny.

Od 2003 roku uczniowie mają możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne do renomowanych hoteli, restauracji i biur podróży. Zagraniczne staże odbywały się w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

R – jak reklama
Technik organizacji reklamy to kierunek dla kreatywnych, energicznych team workerów. Młodzi ludzie uczą się projektowania i realizowania kampanii reklamowych na najlepszym dostępnym oprogramowaniu pod okiem doświadczonych fachowców.

W tym roku otwieramy nową, kolejna pracownie reklamy

S – jak sala gimnastyczna
W roku 2018 poddano kapitalnemu remontowi salę gimnastyczną. Teraz nasi uczniowie ( tak jak zawodnicy światowej klasy) ćwiczą na doskonałej nawierzchni z materiałów elastycznych.

T – jak turyści
Uczniowie technikum organizacji turystyki łączą naukę z przyjemnością podróżowania i poznawania świata. Dzięki temu odnoszą liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach. Uczennica COGITO jest finalistką „Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce”.

U – jak uczniowie
Sercem szkoły są nasi uczniowie. Otwarci, kreatywni i pełni entuzjazmu tworzą niepowtarzalny klimat, trafnie oddany przez hasło „WE ARE FAMILY #Cogito”. 

W – jak wyjazdy i wolontariat
Każdego roku młodzież COGITO uczestniczy w Międzynarodowych Targach Turystycznych, na których prezentują się renomowane firmy turystyczne i hotele z całego świata. Organizujemy też wycieczki turystyczne do Wiednia, Wrocławia, Warszawy i wielu innych ciekawych miejsc. 

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w akcyjnym i stałym wolontariacie. Poświęcając czas i energię, zdobywają nie tylko doświadczenie zawodowe, ale też nowe znajomości i trwałe przyjaźnie. Swoją bezinteresowną pracą zmieniają świat na lepsze. Największymi charytatywnymi imprezami, w których uczestniczą, są „Wigilia dla samotnych” oraz „Śniadanie wielkanocne” (dla 3000 osób). W 2017 r. uczennica naszej szkoły zdobyła tytuł „Wolontariusz Roku 2017”.

Z – jak Zjazdy Herbertowskich Szkół
Nasza szkoła należy do elitarnego Klubu Herbertowskich Szkół. Co roku delegacje szkół spotykają się na zjazdach Klubu. COGITO było gospodarzem zjazdu w roku w 2014.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Damian Krółikowski ( Cogito)