4 miliony złotych wpływa rocznie do miejskiej kasy z Siemianowickiego Parku Biznesu

23 inwestorów na 23 hektarach położonych w Siemianowicach Śląskich przy ul. Rozwojowej. Mowa o Siemianowickim Parku Biznesu (SPB), czyli miejscu, które od 2013 r. jest istotnym punktem na przemysłowej mapie naszego regionu. O wyjątkowości tego terenu, w kontekście inwestycyjnym, świadczy nie tylko atrakcyjna lokalizacja, ale również profesjonalne podejście siemianowickich urzędników do tematów związanych z biznesem i inwestycjami.

W miejscu, gdzie jeszcze dekadę wcześniej uprawiano pola, podróżujący DK 94 z Bytomia w kierunku Czeladzi, zobaczą kilkanaście większych lub mniejszych hal z pełnym zapleczem logistycznym. Przy niektórych trwają jeszcze ostatnie prace budowlane, jednakże wiele z nich funkcjonuje już na pełnych obrotach.

W roku 2012 przedstawiciele firmy GTB Metropolis zaproponowali władzom naszego miasta wspólne stworzenie ponad 20-hektarowej strefy dla firm. W lipcu 2013 roku w urzędzie miasta zapadła decyzja o rozbudowie ulicy Bytomskiej i powstaniu ulicy Rozwojowej.

Miejska inwestycja była bodźcem, który miał zachęcić przyszłych przedsiębiorców do lokowania swoich firm w naszym mieście.

Tak wyglądały początki Siemianowickiego Parku Biznesu (SPB), czyli terenów, które zostały wykupione od osób prywatnych i prawnych, a następnie kompleksowo przygotowane dla przyszłych inwestorów.  

Po wyborach samorządowych w 2015 nowe władze miasta kontynuowały przyjazną politykę względem biznesu. Stworzenie klimatu sprzyjającego inwestorom pozostaje nadal w strategii rozwojowej miasta jednym z kluczowych priorytetów prezydenta Rafała Piecha.

Efektem tego była m.in. dalsza rozbudowa ulicy Rozwojowej. Od 2016 roku na terenach Siemianowickiego Parku Biznesu zaczęły pojawiać się firmy związane z różnymi branżami. Od tych, które produkują okna czy dystrybuują wędliny, poprzez pralnię odzieży czy dostawcę materiałów szalunkowych, aż do dużych centrów logistycznych oraz zakładów związanych z branżą motoryzacyjną, elektroenergetyką na skalę przemysłową, bądź chemicznym uzdatnianiem wody na potrzeby m.in. gastronomii.

Dla miasta każdy nowy inwestor czy przedsiębiorca to wartość dodana w wielu różnych aspektach. Jednym z nich jest m.in. podatek od nieruchomości czy podatek od dochodów osób prawnych (CIT).

– Siemianowicki Park Biznesu przynosi Gminie Siemianowice Śląskie dochody z tytułu podatków, opłat lokalnych oraz udziału w PIT i CIT – wylicza Marek Pieczka, Naczelnik Wydziału Podatków Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. – Łączną roczną kwotę dochodów z tego tytułu szacuję na około 4 miliony złotych – dodaje.

To nie wszystko, bowiem każda z firm działających na terenie Siemianowickiego Parku Biznesu to nowe miejsca pracy. Również – a może głównie – dla mieszkańców naszego miasta. Według  szacunkowych danych liczba zatrudnionych na terenie SPB w 2022 roku oscylowała wokół 655 osób. Warto tutaj wspomnieć o wskaźnikach bezrobocia rejestrowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich, na poziomie – raptem – 4 procent (stan na 31.12.2022 r.). W powyższym kontekście zdają się potwierdzać zarówno dobrą koniunkturę na lokalnym rynku pracy, jak i trafność decyzji o tworzeniu przyjaznej atmosfery dla biznesu w Siemianowicach Śląskich.

Powstanie oraz prężny rozwój – w tym miejscu – Siemianowickiego Parku Biznesu nie mogło ujść uwadze kolejnych potencjalnych inwestorów. W maju 2021 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W efekcie, obok działającego już przy ul. Rozwojowej Siemianowickiego Parku Biznesu powstał obszar dedykowany przedsięwzięciom inwestycyjnym, zwany Strefą 333.

Inwestorem na nowym terenie została amerykańska firma Phillips-Medisize Poland, wiodący, globalny producent wyrobów medycznych dla przemysłu farmaceutycznego i diagnostycznego.   

–  Planujemy rozpoczęcie produkcji w przyszłym (2024) roku – mówi Tomasz Kania, Dyrektor Zakładu Phillips Medisize Poland Sp. z o.o. – W pierwszym etapie działalności zamierzamy zatrudnić do 80 osób, a docelowo w siemianowickim zakładzie będzie pracowało nawet do 150 osób, w zależności od poziomu automatyzacji produkcji.

Władze spółki konsekwentnie realizują założone cele. Obok istniejącej już hali, w której będzie produkowany sprzęt diagnostyczny, powstają nowe, przeznaczone dla branży automotive, nad którymi pieczę sprawuje Grupa Molex, do której należy także Phillips Medisize Poland.

W przypadku obu inwestycji rozpoczął się już proces rekrutacji, co świadczy o pozytywnej determinacji władz firmy do jak najszybszego rozpoczęcia produkcji.

– Mamy nadzieję, że staniemy się ważnym członkiem lokalnej społeczności Siemianowic Śląskich – mówi Tomasz Kania, Dyrektor Zakładu Phillips Medisize Poland Sp. z o.o. – Do tej pory nasza współpraca z siemianowickim urzędem miasta jak i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną była doskonała i mam nadzieję, że tak będziemy to kontynuować – dodaje.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: Wojciech Mateusiak