Akademia Przedsiębiorczości – połowa za nami

Młodzież z siemianowickich szkół podstawowych przez ostatnie półtora miesiąca uczestniczyła w niezwykłych zajęciach, które nie tylko rozwijały ich umiejętności, ale również otwierały drzwi do świata przedsiębiorczości. Inicjatywa ta, znana jako Akademia Przedsiębiorczości, to nie tylko kolejny program edukacyjny, ale prawdziwa podróż po tajnikach lokalnego biznesu i inspirujących historiach sukcesu.

Projekt ten realizowany we współpracy z Firmami oraz Instytucjami przy wsparciu Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, ma na celu nie tylko dostosowanie systemu edukacji do zmieniających się realiów gospodarczych, ale również budowanie bezpośredniej interakcji młodych ludzi z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami. To właśnie ta bezpośrednia styczność z praktyką biznesową pomaga młodzieży zrozumieć wymagania rynku pracy oraz lepiej wybrać swoją przyszłą ścieżkę zawodową.

Podczas trwania Akademii, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach zorganizowanych przez siemianowickie firmy i instytucje. Wizyty w zakładach pracy stały się niezapomnianym doświadczeniem, pozwalającym na poznanie tajemnic funkcjonowania różnych branż oraz zdobycie praktycznych umiejętności.

Jednym z niezwykłych przeżyć było zwiedzanie Firmy Kotłomontaż Sp. z o.o., gdzie młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć produkcję w praktyce, ale również wziąć udział w kreatywnych wyzwaniach. Zadania takie jak wycinanie za pomocą lasera zarysów w metalowej blasze czy obserwowanie mechaniki spawania przekazały młodym ludziom nie tylko wiedzę, ale także pozwoliły na rozwijanie umiejętności technicznych i kreatywności.

Podobnie inspirująca była wizyta w Firmie Adient Seating Poland sp. z o.o., gdzie uczniowie mieli okazję samodzielnie złożyć miniaturowy fotel do samochodu. To praktyczne doświadczenie pozwoliło młodym ludziom lepiej zrozumieć proces produkcyjny oraz zainspirowało ich do poszukiwania kreatywnych rozwiązań.

Jednak Akademia Przedsiębiorczości to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy praktycznej, ale również możliwość spotkania się z lokalnymi przedsiębiorcami i liderami biznesu. Dzięki partnerstwu z lokalnymi firmami i instytucjami, młodzież może poznać różnorodne branże oraz poznać inspirujące historie sukcesu, co stanowi cenny wkład w rozwój zawodowy już od najwcześniejszych lat.

W tegorocznej edycji Akademii Przedsiębiorczości biorą udział szkoły podstawowe z Siemianowic Śląskich oraz szereg lokalnych firm i instytucji. Dzięki temu partnerstwu edukacyjno-biznesowemu, młodzież ma niepowtarzalną okazję zgłębić tajniki różnych branż oraz rozwinąć swoje pasje i umiejętności.

Akademia Przedsiębiorczości nie tylko wpisuje się w potrzebę dostosowania systemu edukacji do współczesnych wymagań rynku pracy, ale również stanowi inspirującą podróż po świecie biznesu i przedsiębiorczości. To właśnie takie inicjatywy kształtują przyszłe pokolenia liderów i innowatorów, budując silne fundamenty dla rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnej społeczności.

wprowadzający: Mikołaj Polowy | Biuro Obsługi inwestora UM Siemianowice Śląskie
foto: Mikołaj Polowy | Biuro Obsługi inwestora UM Siemianowice Śląskie