Ostatnie dwa tygodnie Akademii Przedsiębiorczości

Trwa Akademia Przedsiębiorczości, inicjatywa mająca na celu kształtowanie przyszłych liderów biznesu już od najmłodszych lat. Projekt ten nie tylko przybliża młodzieży realia świata biznesu, ale również dostarcza jej inspiracji oraz pomaga w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

W ramach tego wydarzenia młodzież szkolna miała okazję odwiedzić Szpital Nefrolux, gdzie doświadczeni pracownicy opowiedzieli w skrócie o najważniejszych zasadach BHP oraz zaprezentowali, jak należy postępować w przypadku zatrzymania akcji serca u poszkodowanego. Następna część wizyty miała charakter praktyczny – młodzież uczyła się resuscytacji na manekinie pod okiem wyszkolonego sanitariusza oraz dowiedziała się, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji na boku.

Podczas tego wymagającego ćwiczenia młodzież zdała sobie sprawę, że reanimacja poszkodowanego może trwać od kilku do kilkunastu minut, aż do przyjazdu karetki. Po intensywnej praktyce pracownicy szpitala zaprezentowali działanie defibrylatora AED, pokazując na manekinie prawidłowy przebieg defibrylacji przy użyciu tego urządzenia. Podkreślili, że defibrylatory AED są dostępne w wielu miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe, kina, stadiony i można je łatwo rozpoznać po symbolu serca z piorunem i napisem AED.

Pod koniec wizyty w szpitalu młodzież mogła zobaczyć w pełni wyposażony ambulans od środka. Dzięki tej wizycie uczniowie zrozumieli, że praca ratownika medycznego nie jest ani łatwa, ani kolorowa oraz każdy z nas powinien być gotów do niesienia pomocy poszkodowanym.

wprowadzający: Mikołaj Polowy | Biuro Obsługi Inwestora UM Siemianowice Śląskie
foto: Mikołaj Polowy | Biuro Obsługi Inwestora UM Siemianowice Śląskie