Poczuj chemię do Śniadeka
#AkcjaSuperEdukacjaNauka w klasie EKO-logicznej w grupie biologiczno-chemicznej to propozycja skierowana do osób z zamiłowaniem do nauk przyrodniczych, wiążących swoją przyszłość ze studiami na kierunkach biologicznych, chemicznych, medycznych oraz farmaceutycznych, których absolwenci mogą znaleźć pracę w różnych dziedzinach gospodarki oraz życia społecznego od przemysłu chemicznego, kosmetycznego, poprzez laboratoria diagnostyczne, analityczne (np. analityka kryminalistyczna i sądowa), po firmy zajmujące się ochroną środowiska.
Hipotetycznie… Jest w szkole taka przestrzeń w której ciekawy świata młody eksperymentator może realizować swoje pasje. Patrzeć i odkrywać niezwykłość mikroświata w powiększeniu mikroskopowego okularu, stawiać hipotezy, weryfikować je i formułować wnioski. Gdzie można poddawać w wątpliwość to co oczywiste, odrzucić choć na chwilę to co niezaprzeczalne i samemu o tej niezaprzeczalności się przekonać.
Zielona Pracownia – czyli gdzie teoria spotyka się z praktyką. Uczniowie I LO uczą się w nowoczesnych, kompleksowo wyposażonych w profesjonalne pomoce dydaktyczne pracowniach – biologicznej oraz chemicznej. Niewątpliwą wartością dodaną zajęć laboratoryjnych jest umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, co bezpośrednio przekłada się na efekty kształcenia. Poza zajęciami przedmiotowymi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w kole biologicznym, uczestniczą w programie “Biochemia w liceum” we współpracy z Pałacem Młodzieży w Katowicach. Biorą udział w wyjazdach o charakterze naukowym do ogrodów botanicznych, palmiarni, muzeów, a także na wystawy takie jak Body Worlds Vital, która jest okrzyknięta najpopularniejszą wystawą świata.
Szkoła podpisała porozumienie z Wyższą Szkołą Zarządzania i Ochrony Pracy w Katowicach oraz umowę o Patronacie Naukowym Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej czego efektem jest współpraca dydaktyczno-naukowa oraz “Złote indeksy” dla najlepszych maturzystów naszego Liceum. Wierzymy, że wspólnota szkolna jest razem w stanie osiągnąć bardzo wiele, ma siłę sprawczą, by ukierunkowywać, dawać wsparcie, inspirować dlatego jesteśmy organizatorem cyklu spotkań ze znanymi absolwentami l LO, w trakcie których młodzież ma okazję usłyszeć, jaką drogę nasi Goście musieli przejść i ile pracy włożyć, aby teraz robić to, o czym marzyli będąc w ich wieku, ucząc się w tych samych murach. Gościliśmy m.in. dr n.med. Sylwię Sektę, koordynatora ds. Transplantacji, która pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach, dr n.med. Wojciecha Łabusia, biotechnologa i zastępcę kierownika Laboratoriów Badawczo-Rozwojowych w Centrum Leczenia Oparzeń im. St. Sakiela w Siemianowicach Śląskich, lekarza diabetologa Krystiana Ledwonia, prowadzącego Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Siemianowicach Śląskich.
Szkoła przygotowuje zajęcia warsztatowe z ekosystemu, na których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat pobierania oraz badania próbek środowiskowych, których wyniki należy stale monitorować w związku z dynamicznym rozwojem gospodarczo-infrastrukturalnym. Młodzież dzięki temu poszerza swoją świadomość w zakresie zachowań proekologicznych, wpływu substancji powierzchniowo-czynnych na środowisko przyrodnicze oraz metod stosowanych w celu ich szkodliwego przeciwdziałania.
Drogi Ósmoklasisto, jeśli jesteś gotowy na nowe wyzwania i chcesz dołączyć do naszego zespołu to zapraszamy Cię serdecznie. Powodzenia na egzaminie i do zobaczenia we wrześniu!
Autor:
-
Biuro Prasowe
Ewa Roch-Wyrzykowska
e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl
(32) 7605216
-
Anna Nowatkowska-Waluga, Ewa Krzysztofik ( I LO)