O wodzie i zieleni w mieście – klimatyczne spotkania Siemianowickiego Geranium

Beata Gałecka, Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich i Adam Skowronek, Sekretarz Miasta (pierwszy plan) podczas spotkania zespołu siemianowickiego Geranium.
Beata Gałecka, Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich i Adam Skowronek, Sekretarz Miasta (pierwszy plan) podczas spotkania zespołu Siemianowickiego Geranium.

Co robić z nadmiarem wody deszczowej, jak chronić zieleń gdy tej wody deszczowej jest za mało i dlaczego w ogóle te drzewa są ważne.

Siemianowickie Geranium – zespół urzędników (pracowników Urzędu Miasta i MOSiR Pszczelnik), którzy za cel postawili sobie wprowadzenie:

  1. standardów ochrony i pielęgnacji terenów zielonych,
  2. standardów tworzenia terenów zielonych z uwzględnieniem małej architektury,
  3. standardów gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi,
  4. poradnika dla mieszkańca związanego z zielono-błękitną infrastrukturą,
  5. zarysu strategii działań związanych z gospodarowaniem wód opadowych z uwzględnieniem terenów zielonych.

… czyli dokumentów regulujących gospodarowanie wodami deszczowymi, prowadzenie wszelkich prac w mieście i na terenach zielonych.

W dniach 11-12 marca odbyły Klimatyczne Spotkania pod jakże wiele mówiącym tytułem „Woda i zieleń – szanse i zagrożenia”.

We wtorek w SCK Willi Fitznera zespół Siemianowickiego Geranium spotkał się z radnymi i zarządcami gminnych nieruchomości, a w środę z naczelnikami i kierownikami siemianowickiego urzędu miasta.

Podczas obu tych spotkań podejmowano temat nadmiaru wody deszczowej, która spływa do kanalizacji deszczowej, nadmiaru betonu w mieście oraz niedoboru zieleni i tego dlaczego tak bardzo jej wszyscy potrzebujemy. Rozmawiano przede wszystkim o tym jak wykorzystać tereny zielone by zagospodarować wodę deszczową i jak wykorzystać wodę deszczową by zagospodarować tereny zielone.

W tych spotkaniach zespół Siemianowickiego Geranium miał rzetelne i merytoryczne wsparcie tych, którzy już takie standardy w swoich miastach wprowadzili. O tym jak standardy utrzymania zieleni miejskiej ułatwiły dbanie o tereny zielone i ograniczyły zalewanie dróg i osiedli podczas nawalnych opadów deszczu opowiadali eksperci: Przemysław Major, Zastępca Burmistrza Cieszyna oraz Łukasz Pawlik, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Natomiast o tym jak prawidłowo zagospodarować wody deszczowe opowiedziała Iwona Majewska-Durjasz, właścicielka i założycielka firmy Ekoid oraz specjalistka ds. prawa wodnego.

Warto podkreślić, że to dopiero początek całej serii Klimatycznych Spotkań. Już jutro tj. w czwartek rozpoczną się warsztaty z młodzieżą siemianowickich szkół średnich. Celem jest nie tylko edukacja młodzieży ale też wymiana doświadczeń i zebranie pomysłów na to jak młodzież postrzega dalsze działania w mieście i czego od miasta oczekuje.

Autor:

  • Betina Bober-Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej

wprowadzający: Rafał Jakoktochce
foto: Wojciech Mateusiak, Rafał Jakoktochce