Rada Gospodarcza

To gremium, składające się z przedstawicieli środowisk nauki, biznesu oraz instytucji otoczenia biznesu, powołano do życia w październiku 2016 r.


Rada ma charakter opiniodawczo-doradczy. Na swoich kolejnych posiedzeniach zajmuje się kształtowaniem szeroko rozumianej polityki ekonomiczno-gospodarczej miasta. Co najważniejsze Rada Gospodarcza jest w stałym kontakcie z siemianowickimi przedsiębiorcami. Ci mogą na bieżąco zgłaszać swoje pomysły, ale też problemy z którymi się borykają na co dzień. Jest to też platforma informacji, z której korzystają i samorządowcy i biznesmeni.

Osoby oraz firmy, które chcą nawiązać kontakt z przedstawicielami Rady Gospodarczej proszone są o kontakt z Biurem Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie pod nr tel.: 502-693-575 lub  adresem e-mail: investor@um.siemianowice.pl

Skład i opis członków Rady Gospodarczej:

 • Agnieszka Pięta
Agnieszka Pięta - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śląskie
Agnieszka Pięta

Jest absolwentką Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 20 lat związana jest z firmą ATRIUM SP.J. w Siemianowicach Śląskich, gdzie obecnie zajmuje stanowisko dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju.

Posiada duże doświadczenie w negocjacjach z partnerami zagranicznymi, jak również w pozyskiwaniu dotacji. Ma na swoim koncie wdrożenie robotyzacji procesów spawalniczych i innych innowacyjnych technologii w firmie oraz organizację nowoczesnej produkcji schodów. Jako jedyny producent schodów prefabrykowanych w Polsce, ATRIUM zyskało europejskie certyfikaty na produkty. Firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień za dynamiczny rozwój (m. in. Gazele Biznesu, Diamenty miesięcznika Forbes, Siemion Gospodarczy)

W ramach pracy w Radzie Gospodarczej, Agnieszka Pięta zamierza zabiegać o rozwój szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami lokalnymi oraz UM i PUP. Inne zagadnienia, które znajdują się w centrum jej uwagi, to:

– idea Smart City dla przedsiębiorców i mieszkańców (konkretne grupy w social mediach);

wymiana doświadczeń z miastami, które wprowadziły rozwiązania smart city;

współpraca z miastami ościennymi celem obniżenia kosztów i wynegocjowania lepszej oferty na działania smart

– aktywizacja zawodowa seniorów

– inwestycje w rejonie ul. Konopnickiej (oświetlenie, kanalizacja); komunikacja miejska

– kwestia ochrony  środowiska/ działalność zakładów przetwarzających odpady

– coworking; powierzchnie biurowe tańsze, niż w Katowicach do przyciągnięcia biznesu

– promocja firm lokalnych na stronie miasta

– portal Pracuj w Siemianowicach; profile firm i ogłoszenia o pracę.

– promocja miasta poza granicami kraju.

 • Andrzej Ścigała
Andrzej Ścigałą - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śląskie
Andrzej Ścigała

Andrzej Ścigała, właściciel Firmy Piekarniczo – Cukierniczej uzyskał tytuł zawodowy w Tarnowskich Górach. Dyplomy czeladnicze, a następnie mistrzowskie w zakresie cukiernictwa i piekarnictwa uzyskał w katowickiej Izbie Rzemiosła.

Działalność gospodarczą prowadzi od roku 1980. Jego firma stała się rozpoznawalną marką, posiada główny zakład produkcyjny na terenie Siemianowic oraz prowadzi sieć sklepów w miastach ościennych takich jak Sosnowiec, Chorzów, Katowice. Wraz z jej rozwojem, zwiększała się liczba pracowników i obecnie jest ich 60 oraz 35 uczniów.

Pozycję firmy na rynku potwierdzają uzyskane tytuły: Pracodawca Roku 2019 przyznany przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Śląski Brylant Gospodarczy przyznany przez Siemianowickie Stowarzyszenie Przedsiębiorców a także tytuł Firmy z Jakością przyznany przez Izbę Rzemieślniczą oraz Izbę Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Zakład dał możliwość wykształcenia dużej liczbie uczniów i nadal kontynuuje tę działalność.

Firma ma charakter rodzinny, a jej dewizą jest wytwarzanie produktów z naturalnych, wysokiej jakości surowców, dzięki czemu zdobywa i utrzymuje zaufanie klientów.

 • Bogdan Seweryn

 • dr Marcin Budziński
dr Marcin Budziński - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
dr Marcin Budziński

Doktor nauk ekonomicznych. Nauczyciel akademicki z dwudziestoletnim doświadczeniem zajmujący się między innymi tematyką planowania biznesu, przedsiębiorczości i kreatywności, rozwoju lokalnego i smart city.

Ekspert, konsultant opracowań strategicznych dla biznesu i sektora publicznego na poziomie lokalnym i regionalnym. Członek krajowych i międzynarodowych organizacji – m. in. Polskiej Akademii Nauk w Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska, polskiej sekcji European Regional Science Association, American Management Association. Kierownik licznych projektów przedsiębiorczych, edukacyjnych i społecznych. Zaangażowany w działalność społeczną obecnie między innymi w ramach Fundacji Kreatywny Śląsk.

W latach 2019-2021 przewodniczący Rady Gospodarczej, w latach 2017-2018 jej wiceprzewodniczący. Członek kapituły konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz Firma na Start dla uczniów siemianowickich szkół ponadpodstawowych. W ramach prac Rady szczególne zainteresowanie M. Budzińskiego skoncentrowane jest w aktywnościach z zakresu kształtowania postaw kreatywnych i przedsiębiorczych oraz rozwoju systemu edukacji; ponadto z zakresu zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym w tym z wykorzystaniem koncepcji smart city.

 • Eugeniusz Sowa
Eugeniusz Sowa - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Eugeniusz Sowa

Absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W pierwszym okresie pracy zawodowej związany z KWK Siemianowice, gdzie zatrudniony był na stanowisku sztygara zmianowego, po czym został prezesem firmy Limex Sp. z o. o., a następnie Milimexu S. A, którą kieruje do dzisiaj.

Pod jego zarządem firma zbudowała silną, rozpoznawalną na budowlanym rynku, markę i ma na swoim koncie liczne realizacje w kraju i za granicą. Wielokrotnie wyróżniana przez Krajową Izbę Gospodarczą certyfikatami „ Przedsiębiorstwo Fair Play”, promuje wysokie standardy etyki w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jako członek Rady Gospodarczej zamierza głównie koncentrować się na kwestiach związanych z edukacją, ochroną środowiska, jak również z układem drogowym Siemianowic Śląskich.

 • Jolanta Geppert
Jolanta Geppert - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Jolanta Geppert

 • Marek Ciembroniewicz

 • Mariusz Korzeniowski
Mariusz Korzeniowski - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Mariusz Korzeniowski

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie finansami przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

oraz studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości i podatków na Uniwersytecie Warszawskim. Od 35 lat zawodowo związany z branżą górniczą. Zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w KWK Wujek, następnie wiceprezes Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S. A. , a obecnie, od 2015 r. – wiceprezes Zarządu Pumar Sp. z o. o. w Siemianowicach Śląskich.

W swojej działalności zawodowej wprowadzał między innymi nowoczesne metody zarządzania finansami dostosowując je do przemian zachodzących na przestrzeni lat w branży górniczej.

Obecnie w firmie Pumar Sp. z o. o., która współpracuje m. in. z górnictwem, działa w kierunku utrzymania miejsc pracy , dalszego rozwoju poprzez szukanie możliwości kontynuowania działalności gospodarczej również w innych branżach pozagórniczych.

W Radzie Gospodarczej deklaruje pomoc we wszystkich sprawach istotnych dla dalszego funkcjonowania i rozwoju miasta Siemianowice Śląskie a w szczególności w dziedzinie dalszego rozwoju gospodarczego i ekologii.

 • Mariusz Mastalerz
Mariusz Mastelarz - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Mariusz Mastalerz

Mariusz Mastalerz

Kierownik Produkcji

ADIENT SEATING Poland Sp. z o.o. Siemianowice Śląskie

 • Mariusz Pilszak
Mariusz Pilszak - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Mariusz Pilszak

Dyplom magistra inżyniera metalurga uzyskał na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wiedzę fachową uzupełnił studiami podyplomowymi z zakresu przeróbki plastycznej metali, a praktykę zdobywał na jednej z trzech na świecie , unikatowych walcowni ciągłych rur bez szwu w niemieckim Muelheim. Ma na swoim koncie liczne publikacje w pismach fachowych oraz prowadzone na AGH badania naukowo-laboratoryjne.

Aktualnie od blisko 22 lat spełnia po części swoje młodzieńcze marzenia pozostania architektem wnętrz i zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem, dystrybucją i montowaniem oświetlenia historycznego a także nowoczesnego.

W Radzie Gospodarczej swoje zainteresowanie kieruje głównie ku edukacji – szczególnie tej średniego stopnia. Drugi obszar , któremu chciałby poświęcić swoją uwagę to ogólnie pojęty wygląd miasta. W jego zakres wchodzą takie dziedziny jak architektura i urbanistyka miasta, tereny zielone i ich ochrona przed developerską ekspansją oraz piecza nad resztkami zabytków jakie tu pozostały.

 • Michał Janos
Michał Janos - Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Przewodniczący Rady Gospodarczej – Michał Janos

Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Głównej Wyższej Szkoły Handlowej. Biznesową drogę zaczynał wraz z bratem kawiarenką internetową, która przerodziła się w sieć obsługującą obecnie kilka tysięcy siemianowiczan. Druga prowadzona działalność to wypożyczalnia pojazdów ze specjalizacją wynajmów bezgotówkowych dla poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Przez 10 lat działalności AZ udało się pomóc kilkunastu tysiącom poszkodowanych po kolizji, zapewniając im mobilność oraz wzmocnienie siły i praw wobec towarzystw ubezpieczeniowych.

Dostarczająca kilku tysiącom rodzin, firm i instytucji z Siemianowic Internet, firma MMJ skutecznie konkuruje z ogromnymi graczami,często międzynarodowymi, na niezwykle trudnym rynku telekomunikacyjnym. MMJ bardzo mocno angażuje się w sprawy miasta i jego mieszkańców. Jednym z przykładów jest wsparta przez znanych aktorów akcja „Nasze dzieci w sieci”, która miała na celu zwrócenie uwagi rodziców na kwestie bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie. Inną, cenną inicjatywą MMJ jest skuteczne przeprowadzenie akcji zbiórki i modernizacji używanych komputerów z przekazaniem ich potrzebującym dzieciom. Akcja ta połączyła we wspólnym działaniu wiele osób, a jej efektem było kilkadziesiąt komputerów, które zamiast powiększać góry śmieci, służą potrzebującym.
Praca w Radzie bardzo współgra z codzienną aktywnością, w ramach której Michał Janos stara się łączyć działalność zawodową ze społeczną. Jako przewodniczący Rady chce, aby była ona z jednej strony aktywnym organem wspierającym swą wiedzą i doświadczeniem Prezydenta Miasta, w szeroko rozumianej sferze gospodarczej, a z drugiej mocnym przedstawicielstwem- głosem przedsiębiorców w kształtowaniu polityki gospodarczej Miasta.

 • Ryszard Olek
Ryszard Olek - Członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Sląskie
Ryszard Olek

 • Dariusz Ciosek