Siemianowicka Badyhala z nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego!

W ubiegły piątek (4.12) na stronach Sejmiku Województwa Śląskiego pojawiła się informacja o rozstrzygniętej XXI edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Udział w nim – mimo pandemii – wzięło 30 samorządów, które wysłały w sumie kilkadziesiąt projektów.
Wśród tak licznej konkurencji znalazła się również siemianowicka Pływalnia Miejska. I to właśnie nasza Badyhala zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa w kategorii obiektu użyteczności publicznej, wygrywając największą liczbą oddanych głosów.
– Z dużym szacunkiem zrealizowana została rewitalizacja tego obiektu – mówi Mikołaj Machulik, prezes SARP, oddział w Katowicach, sędzia referent konkursu NPP Województwa Śląskiego 2020. – Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jak zmieszczono współczesną technologię basenową w tak dostojnym obiekcie – dodaje.
Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za udział w tym projekcie otrzymali również: Renata Gradzik i Bogdan Skurowski z pracowni architektonicznej ARS. To właśnie dzięki nim siemianowicka Badyhala wygląda, jak na architektoniczną perełkę przystało.
– Budynek składa się z kilku części i dzięki tej modernizacji zostały one ujednolicone również od zewnątrz, co poprawiło wygląd całego obiektu – mówi Renata Gradzik. – Ponadto umożliwiliśmy dostęp osobom niepełnosprawnym na teren obiektu, łącznie z niecką – dodaje.
Renata Gradzik zwraca również uwagę na fantastyczną współpracę na etapie budowy z konserwatorem zabytków, co pozwoliło na osiągnięcie najlepszych, możliwych w tych warunkach celów.
– Budynek jest wart tego, żeby błyszczał i do tego zmierzaliśmy żeby nadać jego rangę – podsumowuje Bogdan Skurowski.
Ogromne zainteresowanie mieszkańców konkursem dostrzegają władze Województwa Śląskiego.
– Konkurs jest ważny dla samorządów z naszego regionu, ponieważ jest to również pewna nobilitacja tych działań, które te samorządy prowadzą – mówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek Województwa Śląskiego, a jednocześnie przewodniczący konkursowego jury.
Z naszej strony obiecujemy, że w przyszłorocznej, XXII edycji konkursu NPP Województwa Śląskiego na pewno wystartujemy, bowiem w temacie rewitalizacji siemianowickich zabytków nie idziemy na żadne kompromisy!

autor: Rafał Jakoktochce, fot. Wojciech Mateusiak