Program udzielania dotacji celowych na zmianę starych węglowych źródeł ciepła
W celu poprawy jakości powietrza, w gminie Siemianowice Śląskie realizowany jest program udzielania dotacji celowych na zmianę starych węglowych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz na instalację odnawialnych źródeł energii. O dotacje celowe na finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, realizowanych na terenie miasta Siemianowice Śląskie, może starać się każda osoba fizyczna, osoba prawna i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacje udzielane są w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4500 zł na lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny jednorodzinny.
Dotację można otrzymać w przypadku gdy planowany system ogrzewania będzie oparty na:
- podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- kotle gazowym,
- kotle olejowym,
- elektrycznym urządzeniu grzewczym,
Włączeniu do systemów grzewczych opartych na kotłach innych niż na paliwo stałe jednego z niżej wymienionych odnawialnych źródeł energii:
- kolektora słonecznego,
- kotła przeznaczonego wyłącznie do spalania biomasy, definiowanej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji,
- źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z piątą (5) klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012,
- pompy ciepła.
Pierwszy etap to złożenie wniosku o przyznanie dotacji, wnioski składa się do dnia 31 lipca roku, w którym dotacja będzie udzielona. Po weryfikacji wniosku przez Biuro Ochrony Środowiska właściciel lokalu podpisuje umowę, w której zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia – inwestycji zmiany systemu grzewczego. Po wykonaniu inwestycji najpóźniej do dnia 31 października składa wniosek o rozliczenie dotacji celowej.
Wnioski przyjmowane są w systemie ciągłym, jednak złożone po dniu 31 lipca 2020 r. do dnia 31 lipca 2021r. będą rozpatrywane w roku 2021.
Istotnym jest fakt, iż przedsięwzięcie może zostać zrealizowane wyłącznie po podpisaniu umowy z Gminą.
Gmina nie dotuje inwestycji wykonanych przed podpisaniem umowy.
Zachęcamy mieszkańców do przystąpienia do programu udzielania dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska, pozwoli to na osiągnięcie znacznych efektów ekologicznych. Efekty te przyczynią się do ograniczenia tzw. niskiej emisji i poprawy stanu środowiska, a tym samym poprawy jakości i komfortu życia wszystkich mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy.
Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego tzw. Uchwała antysmogowa wyznacza terminy obowiązku wymiany źródeł ciepła:
- Kocioł pozaklasowy eksploatowany w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadający tabliczki znamionowej
– wymiana do końca 2021r.
- Kocioł od 5 do 10 lat od daty produkcji – wymiana do końca 2023 r.
- Kocioł poniżej 5 lat od daty produkcji – wymiana do końca 2025 r.
- Kocioł 3 lub 4 klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012 – wymiana do końca 2027 r.
Wymiana kotłów zainstalowanych przed 1 września 2017r., które wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą do innego nośnika (np.: piec kominkowy wolnostojący, piec kaflowy):
– wymiana do końca 2022 r., chyba że instalacje będą osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu zgodnie z normami określonymi w Rozporządzeniu Komisji (UE).
Czego nie wolno palić!
– węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
– mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
– paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 %,
– biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
Możliwe sankcje
Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownik instalacji naruszający przepisy uchwały może być ukarany grzywną do 5000zł. lub mandatem do 500zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.
autor: Katarzyna Mroczka