Zostaw swój PIT w Siemianowicach Śląskich

PIT 37, Grafika wskazująca miejsce i podatek
Formularze PIT

Mimo, że mamy dopiero początek roku, już teraz przypominamy o zbliżającym się terminie związanym z rozliczeniem podatkowym za rok 2023. Mowa tu o druku PIT-37, czyli najpopularniejszej deklaracji podatkowej, składanej w przypadku, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródło przychodów. Gwoli przypomnienia, dotyczy ona wyłącznie przychodów opodatkowanych w skali podatkowej 12 i 32 procent.

Termin rozliczania tej jednej z najpopularniejszych deklaracji podatkowych (PIT-37) jest uregulowany ustawą o podatku PIT. W myśl jej przepisów podatnik zobowiązany jest do rozliczenia tej deklaracji w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. W tym roku sprawa jest stosunkowo prosta, bowiem 30 kwietnia wypada we wtorek

Dlaczego poświęcamy temu tematowi tak wiele miejsca na naszych łamach? Nie jest tajemnicą, że podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Spora część tego rozliczenia przekazywana jest z powrotem do gmin, w których został on rozliczony. Jest to o tyle istotne, że to właśnie w dużej mierze z tych pieniędzy można realizować inwestycje związane m.in. z budową nowych ścieżek rowerowych, infrastruktury sportowej na wolnym powietrzu, placów zabaw, utrzymaniem zieleni, realizacją projektów dotyczących budżetu obywatelskiego. Te środki są również wkładem własnym w kontekście inwestycji dofinansowywanych z Unii Europejskiej.

Każdego roku zachęcamy mieszkańców Siemianowic Śląskich, szczególnie tych, którzy związali się z naszym miastem w ciągu ostatnich lat, aby swoją deklarację rozliczyli właśnie tutaj.

Ministerstwo Finansów informuje, że udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2023 r. wyniósł 48,65 procent.

– Z tego tytułu do budżetu miasta „wróciło” 84 492 027 zł –mówi Joanna Grzesiok, Zastępca Skarbnika Miasta Siemianowice Śląskie. – Z czego 38,40 procent wpływu wynika z części należnej Siemianowicom Śląskim jako gminie, a pozostałe 10,25 procent to część związana z powiatem – dodaje.

To spory zastrzyk finansowy, który zasila budżet miasta. Poza tym, by rozliczyć swój „PIT” w Siemianowicach Śląskich, wystarczy  w rubryce „Miejsce i cel składania zeznania” wpisać po prostu: Urząd Skarbowy Siemianowice Śląskie oraz podać aktualny – siemianowicki adres zamieszkania (nie zameldowania). Odrobinę inaczej wygląda to w przypadku danych, które chcemy zaktualizować w ciągu roku rozliczeniowego. Wtedy musimy skorzystać z formularza ZAP-3, w którym możemy zmienić m.in. adres zamieszkania, dane kontaktowe czy rachunek bankowy. Formularz ZAP-3 można złożyć osobiście, jak również korzystając z opcji internetowej czyli e-urzędu skarbowego.

Zatem, jeżeli mieszkasz w Siemianowicach Śląskich i chcesz, by twój „PIT” wrócił do miasta, w rubryce: „miejsce i cel składania zeznania” swojej deklaracji wpisz po prostu: Siemianowice Śląskie. Dziękujemy.