Narodowy Spis Powszechny przedłużony do 30 września 2021 r.

Gminne Biuro Spisowe informuje, że w związku z wejściem nowelizacji ustawy o NSP, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa o 3 miesiące dłużej tj. do 30 września br. Ponadto z uwagi na epidemię, wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym nie będą realizowane do odwołania.

Przypominamy, że metodą obowiązkową jest samospis, którego można dokonać na dwa sposoby:

  1. przez Internet za pomocą aplikacji spisowej udostępnionej pod adresem https://spis.gov.pl
  2. przez Infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

W przypadku braku dostępu do internetu, można dokonać samospisu na stanowisku przygotowanym w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie przy ul. Jana Pawła II 10 (pok. nr 7) przy zachowaniu reżimu sanitarnego, po wcześniejszym umówieniu wizyty w godzinach pracy urzędu, pod numerem telefonu 503 879 863.

Jednocześnie podajemy najważniejsze WSKAZÓWKI do samospisu:

  1. Osobie, która zalogowała się do aplikacji za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (np. profil zaufany) lub numeru PESEL oraz zdefiniowanego hasła dostępu wyświetlone zostaną podstawowe dane osobowe, z możliwością edytowania nazwiska oraz imion.
  2. W przypadku zalogowania się do aplikacji przez cudzoziemca nieposiadającego numeru PESEL, czyli za pomocą adresu e-mail oraz zdefiniowanego hasła dostępu, wymagane będzie uzupełnienie przez niego danych osobowych: nazwiska, imienia, drugiego imienia (o ile zostało nadane), płci i daty urodzenia.
  3. Zakłada się, że osoby dorosłe powinny samodzielnie udzielić odpowiedzi na pytania, natomiast osoby małoletnie, powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów. Dane dotyczące osób nieobecnych przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.
  4. Dopuszcza się możliwość udzielenia odpowiedzi za osoby zamieszkałe w danym mieszkaniu przez dorosłą osobę również zamieszkałą w tym mieszkaniu. Osoba ta podaje informacje o mieszkaniu i wszystkich osobach w nim zamieszkałych, ustala skład osobowy mieszkania, określa relacje rodzinne pomiędzy osobami oraz udziela odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu mieszkaniowym i osobowym.

Oczywiście jeśli osoba (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą jej w tym rachmistrzowie telefoniczni, którzy rozpoczną pracę od 4 maja 2021 r.