O mieście

Zielony, tętniący życiem centralny fragment aglomeracji śląskiej? To żadne mrzonki, tylko fakty. Sprawdź sam i odwiedź Siemianowice Śląskie!

Powierzchnia: 25,5 km kwadratowych

Ludność: 65 845 (stan na 30.06 2021 r., wg. GUS)

Prawa miejskie: 1932 r.

Położenie: w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej oraz autostrad A1 i A4; odległość od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach – 19,7 km; Balice – 76 km

Bezrobocie: 4,3 proc. (stan na 31.12.2021 r.; średnia wojewódzka – 4,2 proc.)

Przez dziesięciolecia Siemianowice Śląskie zwane były miastem węgla i stali. Transformacja ustrojowo-gospodarcza wszystko zmieniła. Po likwidacji kopalni i huty – największych zakładów pracy w mieście – trzeba było szukać nowej, gminnej tożsamości.

Dzisiaj Siemianowice Śląskie to prężnie rozwijające się miasto w samym centrum śląskiej aglomeracji, z terenami inwestycyjnymi i doskonałymi obszarami rekreacyjno-wypoczynkowymi.

Nasze miasto to m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (z rodzimymi i międzynarodowymi fabrykami), ale także znany na całym świecie ROSOMAK S.A., gdzie produkuje kołowe wozy bojowe „Rosomak”. W naszym mieście znajduje się również rozsławione pod każdą szerokością geograficzną Centrum Leczenia Oparzeń. Nie brakuje również zagranicznych inwestorów, takich jak: Adient Seating Poland, który jest globalnym dostawcą siedzeń samochodowych oraz firma Aperam Stainless Services & Solutions Poland, która jest wiodącym dostawcą produktów płaskich ze stali nierdzewnej.

Rozwinięty u nas jest bardzo sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W naszej ewidencji widnieje blisko 6 tys. działalności gospodarczych. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o takich pracodawcach jak: Minova Ekochem S.A. (chemia przemysłowa oraz środki ochrony osobistej), Elstan P.P.U.H. (branża elektroenergetyczna i budowlana), Fabud WKB S.A. (beton i konstrukcje betonowe), Haldex (przeróbka hałd pogórniczych), Jan Bauer (spedycja oraz transport krajowy i międzynarodowy), Katowickie Zakłady Wyrobów Metalowych (krajowy lider sprzętu przeciwpożarowego w tym gaśnic), Kotłomontaż (zbiorniki ciśnieniowe i aparatura chemiczna), Milimex Sp. z o.o. (kompleksowe usługi budowlane), Pumar (kompleksowe roboty inwestycyjne i modernizacyjne), Stena Recycling (gospodarka odpadami), czy Wolf System (domy drewniane – inwestor z Austrii) oraz ZTE (mechanika i elektronika pojazdowa).

W Michałkowicach powstał z kolei Siemianowicki Park Biznesu – specjalny teren przygotowany dla inwestorów, z drogą dojazdową i uzbrojeniem, funkcjonują tu między innymi przedsiębiorstwa takie jak: Kanlux S.A. – producent oświetlenia, który na terenie Siemianowickiego Parku Biznesu zlokalizował swój magazyn, Brand Springs Poland – producent sprężyn dla przemysłu samochodowego, centrum logistyczne 7R Logistic S.A. oraz przedsiębiorstwo Delta Plus – producent odzieży roboczej.

Od lat w Siemianowicach Śl. tworzony jest odpowiedni klimat dla inwestorów. Jednym z wypracowanych mechanizmów jest bardzo szybko wydawane pozwolenie na budowę – nawet do 2 tygodni. W Siemianowicach funkcjonuje także Biuro Obsługi Inwestora, które od 2016 roku organizuje cykliczne Śniadania Biznesowe, podczas których dochodzi do spotkań przedstawicieli siemianowickiego biznesu z władzami miasta. Wieloletnim projektem prospołecznym jest również Akademia Przedsiębiorczości, w czasie której dzieci z siemianowickich szkół podstawowych mają okazję zwiedzić i zobaczyć jak wygląda praca w lokalnych przedsiębiorstwach. W naszym mieście funkcjonuje również Rada Gospodarcza, to gremium, składające się z przedstawicieli środowisk nauki, biznesu oraz instytucji otoczenia biznesu. Rada ma charakter opiniodawczo-doradczy i jest w stałym kontakcie z siemianowickimi przedsiębiorcami. Aktualnie Rada Gospodarcza rozpoczęła II kadencję.

Nasze miasto dysponuje znakomitą bazą wypoczynkowo-rekreacyjną, co także jest coraz istotniejsze w rozmowach z inwestorami.

Przedsiębiorców zapraszamy na stronę internetową: www.invest.siemianowice.pl, gdzie znajduje się więcej gospodarczych informacji z naszego miasta.

W całej Europie jest znana nasza przepiękna Strzelnica Myśliwska, czy 18-dołkowe – ulokowane w bajkowym krajobrazie Bażantarni – pole golfowe. Wolny czas mieszkańcy i przyjeżdzający do nas goście spędzają także m.in. w malowniczym zakątku „Rzęsa”, nad stawami: Brysiowy i Górnik, w Parku Miejskim (wraz z Amfiteatrem), w Parku Górnik, Lasku Bytkowskim, czy równie zielonych i rozległych terenów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Pszczelnik”.

Ofertę uzupełniają doskonale wyposażone kompleksy sportowe: „Siemion” i „Michał” oraz liczne boliska wielofunkcyjne, zlokalizowane praktycznie na każdym osiedlu.

Wszystkie te miejsca połączone są blisko 40 kilometrami tras rowerowych, w skład których wchodzi 12 stacji rowerowych oraz 4 Zintegrowane Centra Przesiadkowe – obiekty typu B&R i P&R (park and ride – parkuj i jedź oraz bike and ride). Celem ich powstania było zachęcenie mieszkańców do poruszania się po mieście rowerem i poprawa mobilności miejskiej.

Amatorów wypoczynku z historią i tradycją „pod rękę” serdecznie zapraszamy z kolei do SCK Parku Tradycji, gdzie na terenach byłej kopalni „Michałkowice” powstał nowoczesny obiekt, w którym można sobie przypomnieć warunki, w jakich przed laty pracowali górnicy i hutnicy w Siemianowicach Śl. W Bardziej nowoczesnym ujęciu możemy być tutaj świadkami przeróżnych koncertów, seansów, seminariów, konferencji, a także inscenizacji historycznych.

Swoją bogatą ofertę ma też Muzeum Miejskie – ze stałą ekspozycją, ukazującą śląską izbę z początków XX wieku.

Specjalne, uroczyste spotkania można organizować również w SCK Willi Fiztnera oraz SCK Zameczku (pałacu Rheinbabenów) – zabytkowych obiektach odrestaurowanych na dzisiejsze potrzeby.

Warto w tym miejscu wspomnieć o bezpośrednim sąsiedztwie Siemianowic Śląskich z Parkiem Śląskim (600 ha), w którym na gości czekają takie atrakcje, jak: Planetarium Śląskie im. M. Kopernika. Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, nowa kolejka „Elka”, Park Róź, czy Hala Wystaw „Kapelusz”.

Bogate doświadczenie nasze miasto posiada także w kwestii współpracy międzynarodowej. Ta od lat doskonale układa się z naszymi partnerami: Köthen (Niemcy), Wattrelos (Francja), Mohács (Węgry), Jablunkov (Czechy) i Campia Turzii (Rumunia). Za współpracę z nimi Komisja Europejska przyznała naszemu miastu „Złotą Gwiazdę”, a Rada Europy wręczyła „Dyplom Europejski”.

Zapraszamy do galerii miejskiej: https://siemianowice.pl/galeria/