Siemianowice pomagają

Flaga Polski i Ukrainy
Flaga Polski i Ukrainy

Urząd Miasta wraz z podległymi sobie jednostkami organizacyjnymi oraz miejskimi służbami od dwóch tygodni intensywnie przygotowywał się na przyjazd uchodźców. Już w kilka dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę do Siemianowic trafili pierwsi, uciekający przed wojną, ludzie i znaleźli tu bezpieczne schronienie, tak w miejskich placówkach jak i prywatnych mieszkaniach siemianowiczan, którzy od początku mocno włączyli się w pomoc uchodźcom.

Wobec nasilających się u naszego wschodniego sąsiada działań wojennych, wzbiera fala uciekających przed zagrożeniem ludzi, co wymaga z naszej strony jeszcze większej determinacji w dziele udzielania pomocy.

Większa grupa uchodźców z Ukrainy trafiła wczoraj (14.03) do hali MOSiR-u na Pszczelniku. Dzisiaj przybyli kolejni obywatele Ukrainy i w tej chwili w punkcie zajetych jest wszystkich 200 miejsc.

We współdziałaniu z administracją rządową nasz obiekt sportowy zmienił się w miejsce schronienia dla przybyłych, z miejscami do spania, wyżywieniem, podstawową opieką medyczną i psychologiczną oraz możliwością skorzystania z węzła sanitarnego. Uchodźcy mogą tu odpocząć po trudach podróży, a także zyskać czas na to, by jakoś ułożyć sobie życie na uchodźstwie. Do całodobowej pomocy urzędnikom, pracownikom MOSIRu, OIKu i innych jednostek miejskich, w tymczasowym punkcie zakwaterowania, może zgłosić się każda pełnoletnia osoba. W tym celu został udostępniony grafik, na którym można się zapisywać na konkretne dni i godziny. Zobacz: bit.ly/wolo_zapisy. (Więcej o wolontariacie czytaj TUTAJ).

Wraz z napływem ludności z Ukrainy rośnie również skala potrzeb. Od samego początku nasi mieszkańcy aktywnie włączają się w zbiórki niezbędnych produktów: żywności, artykułów higienicznych, koców, odzieży i innych przedmiotów pierwszej potrzeby. Ta lista potrzeb jest stale aktualizowana. Na te chwilę najbardziej potrzebne produkty to:

 • koce,
 • środki higieniczne tj. mydło, płyn do kąpieli,
 • papier toaletowy,
 • bielizna, skarpetki dla kobiet i dzieci – nowe,
 • woda mineralna w małych butelkach,
 • batony energetyczne,
 • dania liofilizowane.

Produkty można dostarczać do hali MOSiR „Pszczelnik” oraz do magazynu przy ul. Wyzwolenia 22. Lista wszystkich punktów zbiórek TUTAJ.

Mobilizacja ze strony urzędników i pracowników miejskich jednostek oraz służb, jak również niezwykłe zaangażowanie mieszkańców, przedstawicieli siemianowickich organizacji i radnych, stanowi wymowny wyraz solidarności z walczącą Ukrainą, z wartościami, w których obronie stanęli nasi wschodni sąsiedzi.

Autor:

 • Biuro Prasowe

  Ewa Roch-Wyrzykowska

  e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

  (32) 7605216