Komitet Rewitalizacji w Siemianowicach Śląskich
Anna Zasada-Chorab – Przewodnicząca Komitetu, doktor, polityk społeczny, samorządowiec miasta Siemianowice Śląskie (radna od 2010 roku do nadal, w latach 2014 do 2019 wiceprezydent miasta odpowiedzialna za politykę społeczną, edukację, sport, zdrowie i rewitalizację społeczną). Podjęła wiele inicjatyw m.in. na rzecz polityki senioralnej, dzięki którym Siemianowice Śląskie otrzymały tytuł ,,Gmina przyjazna seniorom”. Członek zespołu ds. wyzwań demograficznych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Członek Rady Konsultacyjnej do spraw przygotowania i wdrażania strategii rozwoju subregionu centralnego woj. śląskiego. Powołana przez Marszałka woj. śląskiego do Rady Pożytku Publicznego woj. śląskiego. Prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Siemianowic realizującego projekty na rzecz społeczności lokalnej i rewitalizacji. Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oddział w Katowicach. Od 2023 do nadal dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach odpowiedzialna za polityki publiczne i ekonomię społeczną całego województwa.
Marcin Wądołowski – Zastępca Przewodniczącego Komitetu, (ur. 1988 w Siemianowicach Śląskich) – doktor nauk humanistycznych, historyk, socjolog, kulturoznawca, muzeolog. Właściciel firmy Lokalne Dziedzictwo LH, zajmującej się procesem naukowego odkrywania specyfiki historyczno-społecznej wszystkich „małych ojczyzn” oraz rozwijania koncepcji rozwoju lokalnego i regionalnego w oparciu o analizy oparte na rzetelnym warsztacie naukowym. Dwukrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2018 i 2022 roku) w dziedzinie zarządzania kulturą i wspierania kadr kultury (projekty badawcze dotyczące rewitalizacji polskich obiektów poprzemysłowych). Autor siedmiu monografii poświęconych dziedzictwu Siemianowic Śląskich i Górnego Śląska, w tym m.in. polskiego tłumaczenia najstarszej siemianowickiej kroniki czy opracowania dziejów siemianowickiej wytwórni filmów ESPE-FILM. W 2023 roku zamierza m.in. przetłumaczyć i wydać drukiem monografię Hugona I Donnersmarcka – założyciela zakładu i osady Huta Laura, a także opracować i wydać monografie Przełajki oraz Maciejkowic. Mottem jego firmy są słowa Piotra Skargi: „Kto nie zna historii swego kraju, swego miasta i wioski, to jakby, swego ojca i matki nie znał”. Prywatnie mąż Patrycji i ojciec małej Gabrysi.
Barbara Kruczek – Sekretarz Komitetu, 35 lat, ukończyła Śląską Wyższą Szkołę Medyczną o kierunku kosmetolog oraz Uniwersytet Ekonomiczny Wydział Finansów i Ubezpieczeń w Katowicach. Rodzona Siemianowiczanka. Mieszkała w takich dzielnicach jak: Bytków, Centrum i obecnie na Przełajce. Prowadzi działalność gospodarczą na terenie Siemianowic Śląskich w zakresie haftu komputerowego i produkcji gotowych wyrobów tekstylnych. Współpracuje oraz promuje młode talenty sportowe z naszego miasta tj. UKS Wodnik oraz MUKS Michałkowice. Pełni funkcję rewidenta w nowo powstałym Stowarzyszeniu Kobiet o Wielkiej Mocy. Uwielbia gotować i zajmować się ogrodem, kocha rośliny oraz lubi doradzać w tym zakresie lokalnej społeczności.
Przemysław Antkowiak – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Prezes Fundacji Kreatywny Śląsk. Branżowo związany z doradztwem, analityką i zarządzaniem strategicznym. Uwielbia przyrodę, spacery po lesie i wyprawy górskie. Entuzjasta nowych technologii, analityki, partycypacji społecznej i trzeciego sektora oraz biegów długodystansowych.
Joanna Baranowicz-Pluskwik – długoletni urzędnik w jednostce budżetowej, autorka dwóch zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Siemianowice Śląskie w latach 2021-2022 r. Wspólnie z Zarządem ROD Pszczelnik wygrała grant w temacie „Rozwój zielonej infrastruktury dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych” finansowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będąc członkiem Rady Nadzorczej Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Siemianowicach Śląskich aktywnie współpracuję ze społecznością lokalną. Bardzo często angażuje się w działalność społeczną i charytatywną bez względu na obszar działania i rodzaj podejmowanej aktywności. Dodatkowa pasja – podejmowanie działań na rzecz zwierząt potrzebujących pomocy człowieka.
Michał Balicki – prezes zarządu firmy „TRROL” Nieruchomości. Hobby – obróbka w drewnie, maszyny CNC, druk 3D, modelarstwo oraz motoryzacja.
Janusz Firla – wieloletni lokalny aktywista społeczny. Nominowany do konkursu „OSOBOWOŚĆ ROKU” Dziennika Zachodniego. Składający wniosek do Budżetu Marszałkowskiego i czterokrotnie do Budżetu Obywatelskiego w tematach wyprzedzających aktualne w danej chwili (finansowe) możliwości Miasta. Organizator społecznościowy w tematach nauki obywatelskiej ukierunkowanej na przyciąganie młodzieży (nie tylko) do nauk dla kosmosu, powiązanej z programem Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO) IFJ PAN w Krakowie. Fan koncepcji utworzenia „Skalnego Parku Kosmicznych (Od)Lotów”. Uczestnik aktywności proekologicznych i proklimatycznych.
Małgorzata Gościniak – Radna Rady Miasta Siemianowic Śląskich od dwóch kadencji. W pierwszej kadencji tj. 2014-2018 Wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji w tym okresie. Obecnie radna w kadencji 2018-2023 będąca członkiem tej Komisji. Główne obszary zainteresowań to zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka odpadami oraz efektywność energetyczna budynków. W zakresie rewitalizacji nacisk kładzie na zaangażowanie mieszkańców rewitalizowanych obszarów w ten proces, aby byli oni jego aktywną częścią i podmiotem. Pisze artykuły do Magazynu Siemion redagowanego przez radnych Klubu KO. Współtwórczyni oraz Wiceprezes Stowarzyszenia „Siemianowicka Inicjatywa”, mającego na celu wielokierunkowe wspieranie mieszkańców Siemianowic Śląskich, a także członek zarządu Klubu Wysokogórskiego z siedzibą w Katowicach, gdzie podejmowane są inicjatywy na rzecz środowiska związanego z górami i wspinaczką wysokogórską oraz pomocy kolegom i koleżankom z Ukrainy. Aktywna wolontariuszka w punkcie pomocy uchodźcom z Ukrainy zlokalizowanym w MOSiR Siemianowice Śląskie. Z wykształcenia ekonomista. Pracuje w branży informatycznej na stanowisku młodszego inżyniera. W wolnym czasie lubi czytać, zajmuje się sportem oraz lubi grę na gitarze.
Wojciech Grzyb – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Miejski Konserwator Zabytków w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Finansów Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Katowicach. Zainteresowania: architektura przemysłowa, historia regionu, innowacje w wykorzystaniu zasobów naturalnych i społecznych.
Aleksander Halor – Siemianowiczanin od urodzenia, wykształcenie do szkoły średniej łącznie zdobył w Siemianowicach. Poza pracą z zamiłowania zajmuje się fotografią, astronomią amatorską a ostatnio krótkofalarstwem. Od lat związany z dłuższą przerwą z Ligą Obrony Kraju w Siemianowickim Klubie Łączności SP9KJM. Widzi świat poprzez piękno przyrody i ład architektoniczny. Oglądał upadek przemysłu ciężkiego w rejonie Śląska z racji wykonywanego zawodu. Powrót Siemianowic Śląskich do lat dawnej świetności związanej z przemysłem ciężkim jest już niemożliwy z uwagi na duże zmiany technologiczne, ale wprowadzenie miasta w nowe strategie transformacji ekologicznej i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw uważa za absolutnie konieczne dla naszych mieszkańców. Zrównoważony rozwój przemysłu lekkiego wpłynie też na rozwój stref mieszkalnych i rekreacyjnych.
Mateusz Kacy – wykształcenie wyższe prawnicze, ukończone na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia podyplomowe z zamówień publicznych ukończone na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od roku 2007 związany zawodowo z Siemianowicami Śląskimi – najpierw jako pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich jako prawnik, osoba przeprowadzająca zamówienia publiczne, inspektor danych osobowych. Następnie praca w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie między innymi jako Zastępca Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych. Od 2021 roku Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich.
Marcin Krzysiek – urodzony w Siemianowicach Śląskich, absolwent Wydziału Nauk Społeczno – Pedagogicznych, kierunek pedagogika pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Katowicach oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w Chorzowie. Doradca zawodowy pełniący funkcję zastępcy kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Siemianowicach Śląskich. Jako mieszkaniec Siemianowic Śląskich, obszary rewitalizowane oraz kwestie związane z rozwojem miasta nie są mu obojętne. Jest przekonany, że odpowiednie inwestycje w obszary rewitalizowane mogą przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej i społecznej mieszkańców, a także do przyciągnięcia nowych inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Wierzy, że dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w Publicznych Służbach Zatrudnienia i zaangażowaniu w rozwój miasta oraz obszarów rewitalizowanych, uda się stworzyć silny i konkurencyjny rynek pracy oraz poprawić jakość życia mieszkańców Siemianowic Śląskich.
Janusz Ławecki – 55lat, wykształcenie średnie, były ratownik górniczy, od 1999 przedsiębiorca budowlano-transportowy. Prezes Stowarzyszenia „Wolni Mieszkańcy Siemianowic” oraz redaktor naczelny gazety „Wolne Siemianowice”, współtwórca Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z dobrą znajomością prawa mieszkaniowego i ustawy o gospodarce odpadami. W latach 2009 – 2015 zaangażowany w walkę o mieszkania po byłej Hucie Jedność a od 2013 r. o czyste powietrze w Siemianowicach Śląskich. Współtwórca i laureat wielu edycji budżetu obywatelskiego, inicjator powstania świetlicy środowiskowej dla dzieci w dzielnicy Hugo oraz kilkudziesięciu innowacyjnych pomysłów na upiększenie tej dzielnicy. Obecnie podejmowane działania to skuteczne blokowanie rozbudowy firm śmieciowych na Srokowcu oraz powstania przetwórni odpadów niebezpiecznych na terenie firmy zlokalizowanej przy ul. Mysłowickiej. Motto życiowe: Za największego wroga ludzie mają tego kto mówi im prawdę (Platon)
Grzegorz Mól – Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Studiów Podyplomowych organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Politechnikę Śląską oraz Studiów Managerskich MBA Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Samorządowiec, czynny przedsiębiorca, członek założyciel największego stowarzyszenia w Siemianowicach Śląskich. Całe życie zawodowe związane z branżą wydawniczą w zakresie produkcji, promocji i sprzedaży książek. Organizator spotkań autorskich, eventów i branżowych targów. Wieloletni wystawca na międzynarodowych targach książki w Warszawie i Krakowie. Pracownik działu promocji i projektów w instytucji kultury.
Łukasz Rosicki – Radny Rady Miasta Siemianowice Śląskie w kadencji 2018-2023, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w dyscyplinie zarządzania i jakości. Od listopada 2022 roku zastępca dyrektora w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (od marca do listopada 2022 p.o. dyrektora). Wykształcenie związane z zagadnieniem rewitalizacji zdobywał podczas studiów na Wydziałowej Indywidualnej Ścieżce Edukacyjne (WISE) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, z kolei zawodowo jako p.o. dyrektora, a następnie zastępca dyrektora w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego od ponad roku nadzoruje i inicjuje liczne projekty związane z ochroną dziedzictwa historycznego i kulturowego Górnego Śląska – w tym dziedzictwa architektonicznego.
Karina Walas – doświadczony i długoletni pracownik MPGKiM, obecnie kierownik Działu Administracji . Absolwentka technikum budowlanego. Ukończyła 10 semestrów na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Z dużą wiedzą na temat potrzeb rewitalizacji budynków oraz terenów przylegających. Z jeszcze większą chęcią do działania. Przedstawicielka właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości i podmiotów zarządzających nieruchomościami znajdującymi się na obszarze rewitalizacji, w tym spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Posiada obszerną wiedzę w zakresie budynków będących własnością Gminy Siemianowice Śląskie oraz budynków w tzw. przymusowym zarządzie, co sprawia że jest doskonałą osobą do uczestniczenia w realizacji inwestycji, które mają na celu ułatwienie w funkcjonowaniu w życiu codziennym naszego społeczeństwa, a także podniesieniu standardu nieruchomości, co za tym idzie wizerunku naszego miasta. Prywatnie: pasjonatka piłki nożnej. Pewna siebie, szczera i odważna. Zawsze chętna do pomocy – Siemianowiczanka.
Wiesław Żądło – Prezes Zarządu FUE Sp. z o.o. , interesuje się motoryzacją, dobrym jedzeniem i gotowaniem. Jedna z jego wielu pasji to rynki kapitałowe i od niedawna koty. W pracy zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem na wielu płaszczyznach – gospodarka odpadami, prawo, nieruchomości.