Plan Ogólny Gminy

Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi planu ogólnego gminy, wprowadzonego nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Co to jest plan ogólny?

Plan ogólny zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz będzie aktem prawa miejscowego.

Plan ogólny zostanie sporządzony dla całego obszaru gminy.

Na jego podstawie będą sporządzane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz wydawane będą decyzje o ustaleniu warunków zabudowy (w przypadku braku planu miejscowego).

Sporządzenie planu ogólnego związane jest z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie z dniem 24 września 2023 roku.

Co stanie się z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

Obowiązujące „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Siemianowice Śląskie” będzie obowiązywać do czasu wejścia w życie planu ogólnego, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.

W jakiej formie będzie dostępny plan ogólny?

Plan ogólny nie będzie miał tradycyjnej formy, tzn. części tekstowej i graficznej. Plan ogólny będzie pierwszym aktem planowania przestrzennego przyjętym wyłącznie w formie cyfrowej. Będzie to zbiór danych przestrzennych do wyświetlania w formie cyfrowej. Do planu ogólnego będzie sporządzone uzasadnienie. Będzie się ono składać z części  tekstowej (zawierającej m.in. opis przyczyn wyznaczenia poszczególnych elementów planu ogólnego oraz opis uwarunkowań) i części graficznej (obrazującej ustalenia planu ogólnego oraz uwzględnione uwarunkowania).

Jaki jest zakres regulacji planu ogólnego?

Plan ogólny nie zastępuje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, tzn. nie będzie zawierać takich ustaleń jak linie zabudowy, minimalne liczby miejsc do parkowania, czy minimalne powierzchnie działek budowlanych. Plan ogólny nie będzie zawierać ustaleń wynikających z przepisów odrębnych dotyczących ochrony nad zabytkami, ochrony przyrody itd.

Plan ogólny będzie jedynie wskazywać strefy planistyczne z profilami funkcjonalnymi oraz określać wąski zakres parametrów zabudowy.

Jakie ustalenia zawiera plan ogólny?

Plan ogólny składać się będzie z ustaleń obowiązkowych i fakultatywnych:
1) podział miasta na strefy planistyczne (element obowiązkowy);
2) gminne standardy urbanistyczne (element obowiązkowy);
3) obszar uzupełnienia zabudowy (element fakultatywny);
4) obszar zabudowy śródmiejskiej (element fakultatywny).

Jak będą wyglądać strefy planistyczne w planie ogólnym?

Lista stref planistycznych i profili funkcjonalnych jest ściśle określona w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W planie ogólnym będzie można wskazać tylko strefy wymienione na tej liście.

Podział na strefy planistyczne i dostępne profile funkcjonalne w każdej ze stref obrazuje poniższy plik PDF:
https://pliki.siemianowice.pl/um/strefy_planistyczne.pdf

Czym różni się profil podstawowy od profilu dodatkowego?

Profil podstawowy określa jakie tereny muszą znaleźć się w strefie planistycznej, natomiast profil dodatkowy tylko to co może się znaleźć w tej strefie.

Profile funkcjonalne nie odnoszą się do proporcji pomiędzy funkcjami i nie określają ich późniejszego udziału na etapie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Profil funkcjonalny określa jedynie jakie tereny zostaną dopuszczone w ramach strefy planistycznej. Profil podstawowy i dodatkowy jest równorzędny.

Czym są gminne standardy urbanistyczne?

Gminne standardy urbanistyczne to element planu ogólnego, na który składają się: gminny katalog stref planistycznych (element obowiązkowy) oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej (element fakultatywny).

Gminny katalog stref planistycznych zawierać będzie ustalenia dla poszczególnych stref planistycznych w zakresie profilu funkcjonalnego oraz parametrów zagospodarowania. W zależności od typu strefy będą do niej mogły być przypisane takie wskaźniki jak: maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.

Gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej określą zasady zapewnienia dostępu zabudowy mieszkaniowej do wybranych obiektów infrastruktury społecznej, takich jak szkoły podstawowe, obszary zieleni publicznej oraz innych obiektów (żłobków, przedszkoli, obiektów kultury itd.).

Czym jest obszar uzupełnienia zabudowy?

Jest to obszar (lub obszary), na którym będzie możliwość wydawania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego na danym terenie. Poza obszarem uzupełnienia zabudowy takie decyzje nie będą mogły być wydawane.

Obszary uzupełnienia zabudowy to obszary gminy już zainwestowane wraz z ich najbliższym otoczeniem

Czym jest obszar zabudowy śródmiejskiej?

To położony w mieście obszar zwartej, intensywnej zabudowy mieszkaniowej i usługowej. W tym obszarze obowiązują warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jak dla zabudowy śródmiejskiej. Dla takiego obszaru obowiązują szczególne przepisy budowlane.

Co z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego?

Wejście w życie planu ogólnego nie spowoduje unieważnienia lub uchylenia obowiązujących planów miejscowych. Nie będzie to również powód do ich aktualizacji (zmiany). Obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pozostaną w mocy do czasu ich zmiany.

Informacje zostały przygotowane przy udziale wykonawcy planu ogólnego miasta Siemianowice Śląskie – P.A. NOVA S.A.