Samorządowcy z Torunia gościli w siemianowickiej Badyhali

Toruńscy samorządowcy przed Pływalnią Miejską w Siemianowicach Śląskich

We wtorek, 12 września, w siemianowickiej Badyhali gościliśmy grupę samorządowców z Torunia. Byli to urzędnicy toruńskiego magistratu oraz członkowie  tamtejszej Komisji ds. Rewitalizacji, którzy przyjechali na Śląsk, by zapoznać się z efektami rewitalizacji różnych obiektów i terenów na tym obszarze. Ta wizyta studyjna ma im pomóc w przygotowaniu do końca 2027 roku kolejnego już Gminnego Programu Rewitalizacji dla Torunia.

– Postanowiliśmy zobaczyć, jak to robią inni – powiedziała nam Aleksandra Iżycka, Dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta – Śląsk jest postrzegany jako zagłębie rewitalizacji. Dużo o tym słyszeliśmy i czytaliśmy, dlatego właśnie przyjechaliśmy tutaj. Chcemy zobaczyć obiekty, które już zostały zrewitalizowane, żeby szukać inspiracji i znaleźć pomysły, które moglibyśmy wdrożyć u siebie. Mamy świadomość, że mieszkamy w zupełnie innym regionie, o zupełnie innej specyfice, w którym nie ma przemysłu, ale myślę, że zapoznanie się z całym procesem rewitalizacji, a przede wszystkim sposobem, w jakim w te projekty zostali zaangażowani ludzie, będzie dla nas bardzo istotne – stwierdziła Pani Dyrektor.

Goście z Torunia obejrzeli Pływalnię Miejską w Siemianowicach Śląskich, a ich przewodnikiem – najlepszym z możliwych – była kierownik Pływalni – Aleksandra Lipko-Firlus, od dziecka związana z tym miejscem, która w bardzo ciekawy i zajmujący sposób zapoznała ich z historią i dniem dzisiejszym Badyhali, jej rolą w życiu mieszkańców miasta, a także samym procesem rewitalizacyjnym budynku i przyległego terenu.

Samorządowcy z grodu Kopernika, którzy przed przyjazdem do naszego miasta odwiedzili Muzeum Hutnictwa w Chorzowie byli zachwyceni obydwoma miejscami. W czasie pobytu na Śląsku, mają jeszcze w planie wizyty w Katowicach i w Bytomiu.

Życzymy im więc miłego i owocnego pobytu na Śląsku, wielu inspiracji i mnóstwa pomysłów rewitalizacyjnych.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Piotr Pindur

    p_pindur@um.siemianowice.pl

    (32) 7605306

wprowadzający: Piotr Pindur
foto: Piotr Pindur | Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie