Dzień Flagi po raz 20.

2 maja biało-czerwone flagi zdobiły nasze miasto

2 maja obchodzimy Dzień Flagi – święto ustanowione na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. 20 lutego 2004 r. Sejm zdecydował, że symbol narodowy, jakim jest flaga, zasługuje na swój dzień w kalendarzu. Nowelizacja sprzed 20 lat zniosła ograniczenia, które wprowadzone zostały jeszcze przez władze PRL, w czasie wystąpień robotniczych. Miały one na celu niedopuszczenie do protestów przeciw ówczesnej władzy pod barwami narodowymi. Nowelizacja unormowała stan prawny umożliwiający używanie flagi narodowej nie tylko w czasie świąt państwowych i w określonych przepisami sytuacjach, ale w każdej sytuacji przy zachowaniu należytej czci i szacunku. Dzień Flagi ma również znaczenie symboliczne. Przypomina naszą historię i tradycję narodową. Stanowi okazję do propagowania informacji o polskich symbolach narodowych, a w przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą, który jest obchodzony w wielu krajach.

Ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że „flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. Biało-czerwona flaga zawsze podnoszona jest na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Z okazji uroczystości i rocznic oraz świąt państwowych flagi zdobią budynki wszystkich urzędów państwowych i samorządowych. W ustawie zaleca się ponadto wszystkim wywieszanie flag, z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym i lokalnym, na budynkach mieszkalnych, a także przed siedzibami firm.

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Adrian Merta