Jest decyzja NFZ – Punkt Szczepień Powszechnych będzie też w Siemianowicach Śląskich.

Śląski oddział NFZ ogłosił właśnie listę samorządów, których wnioski o utworzenie Punktów Szczepień Powszechnych, zostały pozytywnie rozpatrzone. Wśród nich znalazły się Siemianowice Śląskie, które zgłosiły gotowość otworzenia takiej placówki w Kompleksie Sportowym MICHAŁ w Michałkowicach przy ul. Orzeszkowej 1.

Obecnie, zgodnie z przyjętym przez rząd harmonogramem, Miasto wraz z podmiotem wykonującym działalność leczniczą (w naszym przypadku jest to Szpital Miejski), ma niespełna dwa tygodnie na adaptację obiektu do potrzeb szczepień.

Wśród niezbędnych prac, będzie przystosowanie sportowej hali do obostrzeń nałożonych przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną, wyposażenie obiektu w odpowiedni sprzęt oraz szkolenie personelu medycznego i technicznego do stałej obsługi kilkusetosobowej grupy pacjentów każdego dni. Termin zakończenia prac adaptacyjnych, został ustalony przez Rząd na 25 kwietnia bieżącego roku. Do tego dnia, samorządy mają obowiązek zgłoszenia przygotowanego obiektu do odbioru technicznego, zatwierdzanego przez regionalne oddziały NFZ.

Pozytywna ocena przygotowanego Punktu Szczepień Powszechnych uruchomi procedurę dostawy pierwszej partii preparatów do szczepień, a te – zgodnie z zapewnieniami ministra Michała Dworczyka – powinny ruszyć już w pierwszym tygodniu maja.

Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy w Punktach będą szczepione wyłącznie osoby zgłoszone w oparciu o dotychczasowo przyjęte kalendarium, czy też szczepionki będą ogólnodostępne według kolejności zgłoszeń.

Według wojewódzkich prognoz dla Śląska, uruchomienie wszystkich potencjalnych Punktów Szczepień Powszechnych, pozwoli zaszczepić przeciw covid-19 wszystkie chętne, dorosłe osoby w ciągu około 18 tygodni. Oznaczałoby to, że osoby te otrzymałyby dwie dawki szczepionek do końca sierpnia br.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice