W gronie najwyżej ocenionych włodarzy

Włodarze na gali wręczenia nagród. W zastępstwie nagrodę odebrała Druga Zastępca Prezydenta Miasta Beata Gałecka.

Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech znalazł się w gronie najwyżej ocenionych włodarzy dużych miast w Polsce. W prestiżowym rankingu „Perły Samorządu 2026” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną, zajął drugie miejsce w kategorii najlepszy włodarz miasta do 100 tys. mieszkańców. Za prezydentem Siemianowic Śląskich znaleźli się włodarze m.in.: Ełku, Jeleniej Góry, Ciechanowa, Ustronia, Sochaczewa, Gorlic, Ostrowa Wielkopolskiego, Leszna czy Konina. W tegorocznej edycji „Pereł Samorządu” zarejestrowano kilkaset zgłoszeń z całej Polski. Prezydenta Rafała Piecha reprezentowała Beata Gałecka, Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, która podczas uroczystej gali odebrała dyplom

Ranking „Perły Samorządu” od lat należy do najbardziej cenionych i kompleksowych ocen funkcjonowania zarówno samorządów jak i ich włodarzy w Polsce. W tym roku odbyła się już  czternasta edycja tej samorządowej „rywalizacji”. Za przygotowanie metodologii odpowiadali eksperci ze Szkoły Głownej Handlowej w Warszawie, która jest partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia, zaś nad całością czuwała kapituła złożona z przedstawicieli uczelni oraz redakcji DGP.

Jak wybierano liderów rankingu?

Narzędziem badawczym tegorocznego rankingu była autorska, kompleksowa e-ankieta, która liczyła 92 pytania. 8 z nich dotyczyło bezpośrednio działalności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ich szczegółowa analiza pozwoliła na końcową ocenę włodarzy i ich miejsce w rankingu. Pod uwagę brano przede wszystkim:

  • sposób reprezentowania gminy i jej mieszkańców,
  • zarządzanie urzędem oraz prowadzenie polityki gminy,
  • rolę lidera lokalnej społeczności.

Ocena końcowa składała się z dwóch części: 90% stanowiła ocena ilościowa, oparta na odpowiedziach ankietowych i mierzalnych wskaźnikach, zaś 10% stanowiła ocena jakościowa, dokonywana przez ekspercką kapitułę rankingu. W części jakościowej oceniano m.in.:

  • funkcjonowanie przejrzystego systemu motywowania pracowników urzędu,
  • działania związane z podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji kadry,
  • rozwiązania wspierające pracowników ze specjalnymi potrzebami.

Wysoka lokata prezydenta Siemianowic Śląskich w tym – podkreślmy – BEZPŁATNYM rankingu – jest potwierdzeniem m.in. skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych, realizacji ambitnych inwestycji oraz działań poprawiających jakość życia mieszkańców. Warto wspomnieć, iż w ostatnich miesiącach miasto znalazło się m.in. w gronie największych beneficjentów Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, pozyskując ponad 80 milionów złotych na projekt „REgeneracja Miast. Poprawa jakości życia seniorów w Siemianowicach Śląskich i Czeladzi”.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

wprowadzający: Szymon Duczek