Uroczysta Sesja Rady Miasta

Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim
Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim

Wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu Narodowego rozpoczęła się dzisiaj (4.06), w budynku SCK Parku Tradycji, uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Po przywitaniu przez przewodniczącego Rady Miasta Adama Cebulę licznie przybyłych gości, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia tej ważnej dla naszego miasta rocznicy. Tym samym w Siemianowicach Śląskich nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystych obchodów 90-lecia miasta połączonych z 38. Dniami Siemianowic, które w tym roku, z tej okazji, będą trwały aż 9 dni (zobacz program na: https://bit.ly/DniSiemianowic22).

Dzisiejsza sesja zbiegła się również z obchodzonym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego i była doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych dla rozwoju naszego miasta osób.

I tak Medalem Złotym za długoletnią służbę, nadanym przez Prezydenta RP, zostali odznaczeni pracownicy samorządowi:

 • Elżbieta Gansiniec,
 • Danuta Kwiatkowska
 • Małgorzata Pichen
 • Iwona Światkowska
 • Jan Litwiński
 • Ireneusz Pilch.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siemianowice Śląskie otrzymał pośmiertnie Walenty Fojkis, bohater powstań śląskich i wieloletni naczelnik gminy Michałkowice w okresie międzywojennym.

Stosownymi uchwałami Rady Miasta zostały także przyznane dyplomy „Zasłużony dla Siemianowic Śląskich”. To odznaczenie otrzymali:

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • Centrum Leczenia Oparzeń
 • Towarzystwo Przyjaciół Siemianowic Śląskich
 • Śląski Klub Golfowy
 • Jerzy Becker
 • Henryk Falkus (pośmiertnie)
 • Piotr Komraus

Z kolei prezydent Rafał Piech, odznaczył Medalem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie następujące osoby:

 • Agnieszkę Gładysz
 • Jacka Guzego
 • Danutę Kucharską.

Z jego rąk Odznaczenie za zasługi na rzecz rozwoju Miasta Siemianowice Śląskie otrzymali także:

 • Krystyna Świerczek
 • Maciej Bieniak
 • Łukasz Wanot

Następnie zgromadzeni na sali zobaczyli film stworzony przez siemianowickiego ucznia Roberta Dziekońskiego w ramach 9. edycji Festiwalu Meritum Wizji, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących MERITUM, którego motywem przewodnim było hasło: My som stond… Siemianowice Śląskie moje miejsce na ziemi.

Po zamykającym uroczystą sesję przemówieniu Prezydenta Miasta Rafała Piecha wszyscy obecni mogli skosztować upieczonego specjalnie na tę okazję tortu oraz wznieśli toast za Szacownego Solenizanta – Miasto Siemianowice Śląskie życząc mu nie stu, jak w tradycyjnej polskiej piosence, ale tysiąca kolejnych owocnych lat.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ
Nagranie z sesji będzie można zobaczyć TUTAJ

Autor:

 • Biuro Prasowe

  Adrian Merta

  a_merta@um.siemianowice.pl

  (32) 7605309

wprowadzający: Paweł Cwalina