Mamy kolejne środki unijne na miejskie modernizacje

Ponad 2,5 mln zł dofinansowania unijnego, otrzymanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL) 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020, wesprze tegoroczne inwestycje miejskie z zakresu gospodarki lokalowej.

SORSAL IV – kolejny etap modernizacji lokali socjalnych.
Do końca roku miasto wyremontuje i przystosuje do pełnienia funkcji socjalnych 36 lokali mieszkalnych (pustostanów). Modernizacja odbędzie się w ramach projektu „Rozwój mieszkaniowej infrastruktury społecznej miasta Siemianowice Śląskie SORSAL IV” (Siemianowicki Obszar Rewitalizacji Społecznej i Aktywności Lokalnej) i zostanie dofinansowana środkami unijnymi z RPO WSL 2014-2020, pozyskanymi w wysokości 1.142.333,02 zł (kwotę przyznano na remont 39 lokali z czego 3 wyremontowano już w latach poprzednich). Wspomniane lokale usytuowane są w kilkudziesięciu budynkach na terenie całego miasta, m. in. w dzielnicach: Hugo, Huta Laura, Centrum i Nowy Świat. W zależności od stanu technicznego mieszkania, prace remontowe obejmą: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymianę tynków z malowaniem, wykonanie nowych podłóg oraz wykonanie ogrzewania lokalu wraz z pracami towarzyszącymi – informuje Marta Dziemba-Korzyniec, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.
Po wykonaniu robót remontowo-budowlanych zaniedbane lokale dostaną drugie życie i zostaną przydzielone osobom oczekującym na mieszkania socjalne. Warto dodać, że dotychczas w ramach programu SORSAL wyremontowano i przekazano mieszkańcom w sumie 34 lokale mieszkalne. Pierwsze realizacje rozpoczęły się w 2017 r., kolejne w 2018 r. oraz 2020 r.

Termomodernizacja czterech budynków
Część przyznanej dotacji z UE w ramach POIiŚ 2014-2020 czyli 1.316.408,97 zł pozwoli na realizację projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach będących własnością miasta Siemianowice Śląskie – etap IV”. Zakłada on przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji czterech budynków wielorodzinnych, położonych przy ulicach: Fabrycznej 1, Śmiłowskiego 12, Sienkiewicza 6, Sobieskiego 9. Zakres prac obejmie wykonanie izolacji ścian w gruncie, izolacji ścian nadziemia, izolację dachu wraz z wykonaniem nowego pokrycia oraz odwodnienia dachu, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Przeprowadzone prace termomodernizacyjne poprawią energooszczędność budynków, jak również zmniejszą koszty ich ogrzewania, natomiast odnowiona elewacja sprawi, że domy odzyskają schludny wygląd. Termin zakończenia inwestycji planowany jest do końca bieżącego roku.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice