Nie udostępniajcie poufnych danych – apeluje Policja

Od pewnego czasu siemianowiccy policjanci odnotowują wzrost liczby zgłoszeń dotyczących utraty gotówki zgromadzonej na rachunku bankowym. Pokrzywdzone tym przestępstwem osoby, mogłyby uniknąć tak dotkliwych konsekwencji finansowych, gdyby zachowały czujność i zdrowy rozsądek. Wystarczyłoby, aby nie przekazywać nikomu danych poufnych takich jak numer karty płatniczej z kodem CVV/CVC, datą jej ważności, saldo konta czy loginy do kont. Apelujemy o ostrożność przy zawieraniu transakcji w internecie.

Ostatnio policjanci odnotowali wzrost zgłoszeń dotyczących przestępczości internetowej. Popularna wśród oszustów stała się metoda z wykorzystaniem popularnego serwisu służącego do zamieszczania ofert kupna i sprzedaży. Tam właśnie szukane są potencjalne ofiary. Sprawcy kontaktują się z osobą, która wystawiła ofertę w serwisie i piszą, że są zainteresowani kupnem. Oszuści poprzez popularny komunikator, nie mający nic wspólnego z serwisem, wysyłają wiadomość z linkiem, który ma służyć do potwierdzenia otrzymanej płatności. Otrzymany link przekierowywał na stronę łudząco podobną do strony serwisu. Tam żądano danych osobowych, numeru PESEL, numeru karty płatniczej z kodem CVV/ CVC oraz datą ważności karty bądź pin i login do konta bankowego. Po wpisaniu danych pokrzywdzeni otrzymywali z aplikacji mobilnej swoich banków prośbę o autoryzację transakcji. Bez żadnych podejrzeń akceptowali to, będąc przekonanym, że akceptują transakcję przychodzącą, czyli zapłatę za wystawiony przedmiot. Wtedy okazywało się, że z ich kont znikała tam zgromadzona gotówka. Do niektórych pokrzywdzonych komunikaty z banku przychodziły w języku angielskim i był tam podany kod. Osoby intuicyjnie wpisywały kod w link otrzymany od oszustów. Pojawiała się informacja o dodaniu innego telefonu jako zaufanego źródła. Po chwili otrzymywali komunikat, że konto zostało zablokowane. Dzwoniąc do banku dowiadywali się o utracie wszystkich zgromadzonych tam środków. Czasami sprawcy otwierali sobie również debet na kontach pokrzywdzonych.

Policjanci apelują o to, aby naprawdę chronić swoje dane poufne. Pokazane przykłady doskonale odzwierciedlają, w jak łatwy sposób można utracić całe oszczędności a nawet te powstałe z zadłużenia zrobionego przez oszustów za pośrednictwem bankowości mobilnej.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice