Szczepienia przeciwko COVID-19 – aktualności

27 grudnia 2020 r. w całej Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Na początku, w ramach tzw. etapu zerowego, szczepieniem objęto w pierwszej kolejności pracowników sektora ochrony zdrowia, jako najbardziej narażonych na zarażenie koronawirusem, a 25 stycznia rozpoczął się etap pierwszy, w ramach którego szczepione są osoby powyżej 60. roku życia, rozpoczynając od najstarszych.

W Siemianowicach Śląskich liczba dotychczas wykonanych szczepień (stan na 1 marca br.) wynosi 6 671, natomiast ogólna liczba szczepień drugą dawką wynosi 2 414. W ostatni piątek zaszczepiło się w naszym mieście 146 osób, z czego 6 przyjęło druga dawkę.

W całym województwie śląskim natomiast liczba szczepień ogółem to 357 467 (z czego 127 588 to szczepienia drugą dawką), a każdego dnia szczepi się 3 878 osób.

W skali kraju liczba wykonanych szczepień przekroczyła 3,3 mln (ponad 1 mln 18 tys. drugą dawką), a dzienna liczba szczepień wynosi 43 193.

Z przedstawionych danych widać, że szczepienia przeciwko COVID-19 w Siemianowicach Śląskich przebiegają, podobnie, jak w całym kraju, bez zakłóceń i w zasadzie jedynym problemem są, mniejsze niż awizowano, dostawy szczepionek, które zdecydowanie nie pokrywają się z zapotrzebowaniem. W efekcie pracownicy punktów szczepień muszą trzymać rękę na pulsie i organizować wszystko tak, żeby zapisane osoby zostały w terminie zaszczepione.

Osobom posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, bądź też odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osobom powyżej 70. roku życia, mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień, urząd miasta zapewnia bezpłatny transport. W tym celu, podobnie, jak w innych miastach, w Siemianowicach Śląskich został powołany decyzją wojewody śląskiego koordynator szczepień. Jest nim p. Beata Łuczak (dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. 8.15–15.15 pod tel.: 32 765 62 99 lub 730 600 506), a jej zadaniem jest koordynacja transportu w/w osób do punktów szczepień. Podobne działania oferują także organizacje pozarządowe, jak np. Stowarzyszenie Samorządowcy, którego infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, pod numerem 881 238 400.

Obecnie zajęte są już wszystkie terminy szczepień do końca marca br.

Przedstawiony pod koniec lutego br. przez Ministerstwo Zdrowia harmonogram szczepień na marzec przedstawia się następująco:

  • do 7 marca ma zakończyć się proces szczepień nauczycieli,
  • od 7 marca – szczepienia uzupełniające kadry medycznej,
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień osób przewlekle chorych (grupa 1B, czyli zgodnie z rozporządzeniem – „osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”,
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych (grupa 1C),
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień osób w wieku 60-65 lat (zapisy tej grupy mają ruszyć na początku marca)

W drugim kwartale zostaną uruchomione kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ oraz seniorów między 65. a 70. rokiem życia – podało Ministerstwo Finansów. Zapisy zostaną uruchomione, jak tylko wpłynie informacja od producentów, jakie wysokości dostaw szczepionek są oni w stanie zagwarantować w II kwartale.

Wszystkich tych, którzy chcieliby się zaszczepić, ale do tej pory jeszcze się nie zarejestrowali, odsyłamy do strony internetowej, na której można uzyskać wszelkie niezbędne informacje oraz dokonać rejestracji: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

Przypominamy też adresy i telefony kontaktowe punktów szczepień przeciwko COVID-19, zlokalizowanych w Siemianowicach Śląskich:

https://siemianowice.pl/wp-temp/2021/01/15/narodowy-program-szczepien-w-siemianowicach-slaskich/

Aktualny raport dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice