Złota SP6

Szkoła Podstawowa nr 6 przystąpiła do ogólnopolskiego programu Złote szkoły NBP.Uczestnicy I edycji prestiżowych zmagań, którym patronuje Narodowy Bank Polski, będą rywalizować pod hasłem „Giganci finansów osobistych”.Jesteśmy jedną z 294 szkół w Polsce, jedną z 30 w województwie śląskim oraz jedyną szkołą w mieście, która w sposób szczególny w najbliższych tygodniach będzie kształcić kompetencje ekonomiczne swoich uczniów.

8 marca odbyła się uroczysta inauguracja programu. Dyrektor Izabela Kurzyca przedstawiła Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, złożoną z przedstawicieli najstarszych klas, wskazała koordynatorów programu i zapoznała z najważniejszymi założeniami programu.

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Program aktywizuje uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz szkoły i najbliższego otoczenia, jednocześnie w sposób nowatorski przybliża im zagadnienia ekonomiczne. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej będzie się ubiegałatytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie zadania:

 1. Spotkanie z ekspertem.
 2. Lekcja z ekonomią.
 3. Szkolna debata.

Wszystkie zadania I edycji będą realizowane w szkole lub w formie online i dokumentowane na platformie elektronicznej Złotych Szkół NBP.

Zagadnienia, z którymi się zmierzą uczniowie w realizowanych zadaniach, to:

 1. Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
 2. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
 3. Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
 4. Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
 5. Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
 6. Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich.
 7. Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń.

Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi. Umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby. Świadome korzystanie narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć. Mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego, które umożliwia planowanie przyszłości. Te umiejętności zdobyte przez uczniów procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić od najmłodszych lat.

Dzięki programowi będziemy upowszechniać wiedzę o ekonomii na wiele sposobów. Uczniowie z pewnością zdobędą doświadczenie w organizacji wydarzeń szkolnych, udoskonalą umiejętność współdziałania, efektywnej komunikacji i rozwiązywania problemów. Staną się Ambasadorami Edukacji Ekonomicznej dzięki wiedzy z zakresu finansów i przedsiębiorczości i otrzymają certyfikat za zdobycie tytułu Złotej Szkoły NBP. Ponadto mają szansę wygrać nagrody dla swojej szkoły.

Autor:

 • Biuro Prasowe UM Siemianowice

  Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice