Nie tylko tężnia i budki dla jerzyków ale również…

Wygrane projekty tegorocznej edycji siemianowickiego Budżetu Obywatelskiego 2022

22 lutego br. wystartowała, kolejna w naszym mieście, odsłona Budżetu Obywatelskiego, tym razem na rok 2022. Do 19 marca mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły. Na ich wykonanie miasto wyasygnowało 2 miliony złotych, przy założeniu, że kwota na realizację zgłaszanego projektu nie będzie mniejsza niż 60 tysięcy i nie większa aniżeli pół miliona złotych.

Pozytywną weryfikacją objęto 29 zgłoszonych wniosków, na które od 23 sierpnia do 12 września mieszkańcy Siemianowic Śląskich mogli oddawać swoje głosy.

– Z zadowoleniem obserwujemy, iż proponowane projekty nie ograniczają się tylko i wyłącznie do zaspokajania potrzeb lokalnych społeczności, ale również mogą pozytywnie wpływać na całokształt funkcjonowania naszego miasta – mówi Barbara Wicik, sekretarz zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. – To świadczy zarówno o odpowiedzialności jak i kreatywności wnioskujących – dodaje.

Istotnym kryterium było nieprzekroczenie puli dwóch milionów złotych. Zatem do realizacji wybrano sześć projektów które zdobyły najwięcej głosów mieszkańców oraz których realizacja nie przekroczyła limitu przeznaczonych na ten cel środków. Finalnie realizacja pomysłów Budżetu Obywatelskiego 2022 w Siemianowicach Śląskich obejmie:

 1.  Modernizację i rozbudowę placu zabaw przy ul. Gansińca 8 oraz wykonanie parkingu osiedlowego przy ul. Niepodległości 58 wraz z realizacją zagród dla pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów – 960 głosów. Autorami projektu są: Joanna Baranowicz-Pluskwik, Aleksandra Krążek, Wojciech Matczak.
 2. Budowa sportowego placu zabaw przy Zespole Szkół Sportowych przeznaczonego dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Wyposażony będzie w huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, drabinki, równoważnie, elementy edukacyjne oraz części tzw. street workoutu – 925 głosów. Autorem jest Paweł Stawarz.
 3. Budowa tężni solankowej w Lasku Bytkowskim wraz z niezbędną tzw. infrastrukturą towarzyszącą. Autorem projektu, którego celem jest poprawa zdrowia i jakości życia mieszkańców, jest Joanna Zawadzka. Oddano na niego 920 głosów.
 4. Wspólny projekt Szkół Podstawowych 11 i 5 podzielony w ten sposób, że na terenie „jedenastki” zostanie wymieniona nawierzchnia oraz zagospodarowana przestrzeń do rekreacji, zaś na terenie „piątki” powstanie nowy plac zabaw. Wnioskował o to Marcin Janota, którego pomysł zyskał aprobatę 752 mieszkańców.
 5. Montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacjach budynków wybranych szkół podstawowych oraz średnich na terenie Siemianowic Śląskich. Projekt posiada nie tylko walory użytkowe (eliminacja nadmiernej ilości komarów, które są pożywieniem jerzyków), ale również edukacyjne, bo związane z szeroko pojętą ochroną przyrody. Pomysł Katarzyny Wietrzykowskiej poparło 307 siemianowiczan.
 6. Wymiana nawierzchni drogi dojazdowej do garaży przy ul. Korfantego. Projekt zakłada wymianę dotychczasowej nawierzchni drogi dojazdowej do 60 garaży na taką z kostki betonowej. Ta propozycja, autorstwa Marcina Kotary, została poparta przez 194 mieszkańców.

Wykonanie zwycięskich projektów rozpocznie się w przyszłym roku.

Szczegóły w linku: https://bo.siemianowice.pl/wyniki

Autor:

 • Biuro Prasowe

  Rafał Jakoktochce

  r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

  (32) 7605320