Spotkanie z wicemarszałkinią Senatu RP

Zapraszamy serdecznie 11 października br (tj. poniedziałek) o godz. 17:00 do Domu Kultury Chemik w Siemianowicach Śląskich przy ul. Niepodległości 57 na spotkanie z wicemarszałkinią Senatu RP Gabrielą Morawską – Stanecką. W jego  trakcie  będą poruszane bieżące kwestie dotyczące życia politycznego i społecznego w naszym kraju. Nie zabraknie również tematów bliższych naszemu regionowi.

Poniżej krótka rozmowa z wicemarszałkinią.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, najczęstszym nowotworem na świecie. Praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto na niego choruje lub chorował. Polki coraz częściej chorują i umierają na raka piersi. Dlaczego Pani zdaniem tak się dzieje?

W marcu tego roku wzięłam udział w konferencji pt. „Ciąża nie chroni przed rakiem”, którą organizował Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Śląska Izba Lekarska w Katowicach. Jej celem było wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia, by każda kobieta w I trymestrze ciąży miała wykonane bezpłatne usg piersi. Niestety wciąż pokutuje mit, jakoby kobieta w ciąży nie mogła zachorować na nowotwór piersi. To bardzo krzywdzący stereotyp, z którym walczymy. Potrzebujemy sprawnie działającej opieki zdrowotnej, ale też szerokiej kampanii edukacyjnej. Dlatego w kwietniu podjęłam interwencję do Ministra Zdrowia, w której zaapelowałam o włączenie bezpłatnego badania usg piersi ciężarnych do standardów opieki okołoporodowej. Pomimo wysłania kilku pism, wsparcia merytorycznego Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach – dr n. med. Tadeusza Urbana, Ministerstwo nie widzi takiej potrzeby. Mnie to osobiście przeraża, ale nie poddamy się. Jestem Amazonką i wiem jak ważne jest wczesne wykrycie raka. To samo tyczy się mammografii, rozmawiam z kobietami w różnym wieku i wiele z nich żyje w przeświadczeniu, że jest to bolesne badanie. Dawniej, zgodzę się, ale obecnie jest bezbolesne i szybkie. Dlatego apeluję, drogie Panie badajmy się!

Wspomniała Pani o interwencjach. Czy często musi je podejmować?

Senatorowie oraz posłowie mają prawo do podejmowania interwencji w ramach wykonywania swojego mandatu. Możemy wystąpić do organów administracji rządowej, samorządów czy przedsiębiorstw. Do tej pory było ich ponad 100. Często dotyczą one po prostu ułatwienia codziennego życia mieszkańcom naszego regionu. Zdarza się tak, że sprawy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało istotne, dla pewnej grupy mają duże znaczenie tak jak na przykład kwestia dojazdu do pracy i powrotu do domu. Właśnie taką sprawę niedawno prowadziliśmy. Chodziło o pracowników jednej z dużych firm w Mysłowicach, którzy przez zmianę rozkładu jazdy nie mieli możliwości zdążyć na ostatni autobus. Dzięki interwencji naszego biura udało się go na tyle opóźnić, by mieszkańcy mogli wrócić do domu komunikacją miejską. Takie sytuacje pokazują, że wiele rzeczy możemy zmienić, gdy działamy wspólnie.

Dziękuję bardzo za rozmowę i do zobaczenia 11 października.

Również dziękuję i do zobaczenia.

Plakat spotkania

Gabriela Morawska-Stanecka, Wicemarszałkini Senatu RP. Senatorka RP z okręgu Tychy, Mysłowice, powiat bieruńsko-lędziński. Nowa Lewica

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Jakub Nowak