Wizyta gości zagranicznych w SP 1

Grupa młodzieży i nauczycieli ustawiona do wspólnego zdjęcia.
Przywitanie gości.

W dniach od 4 do 8 października br. gościliśmy partnerów projektu „Zielone serca”. Z powodu pandemii przyjechały do nas tylko grupy ze Słowacji i Czech. Reprezentanci Chorwacji i Cypru nie otrzymali zgody na wyjazd.
Podczas wizyty chcieliśmy przybliżyć naszym partnerom tradycje, kulturę i historię naszego regionu. Przywitaliśmy ich tradycyjnie chlebem i solą, oczywiście w strojach regionalnych. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Miejskiego – pana Wojciecha Grzyba – mogliśmy przedstawić gościom historię naszego miasta, lokalnych bohaterów oraz pokazać, jak dawniej prowadzono gospodarstwa domowe.
Uczniowie „Jedynki” wcielili się w rolę przewodników i oprowadzili naszych partnerów po Michałkowicach i Siemianowicach. Dzięki współpracy z Siemianowickim Centrum Kultury mieliśmy okazję zwiedzić Park Tradycji i Zameczek w Michałkowicach, a to wszystko z przewodnikiem w języku angielskim. W piątek próbowaliśmy sił wokalnych w Willi Fitznera, podczas karaoke specjalnie dla nas zaplanowanego i poprowadzonego.
Śląski Klub Golfowy w Siemianowicach Śląskich zaprosił nas do siebie, aby pod okiem profesjonalnych instruktorów oraz młodzieży szkolnej, uprawiającej sport „dżentelmenów”, spędzić aktywnie popołudniowy czas. Integrowaliśmy się również grając w kręgle w grupach mieszanych, bo grzechem byłoby nie skorzystać z wizyty w kręgielni „Renoma”, która znajduje się tuż obok naszej szkoły.
Obowiązkowym punktem w naszym harmonogramie była dawna stolica Polski, czyli Kraków. Krypty na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Kościół Mariacki, Sukiennice to tylko kilka ze zwiedzanych przez nas miejsc. Na specjalną prośbę Czechów zaplanowaliśmy również zwiedzanie Wadowic w drodze powrotnej. Po odwiedzeniu Domu Ojca Św. Jana Pawła II kosztowaliśmy prawdziwych rarytasów, czyli „kremówek papieskich”.
Zadaniem polskich partnerów było przygotowanie wizyty pod hasłem „Zdrowy styl życia, zdrowe jedzenie”. W tej materii przygotowaliśmy serię prezentacji dotyczących między innymi Zero Waste, czyli odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, różnic pomiędzy tradycyjnym żywieniem a bio, eko, GMO, czy też organicznym. Ponadto stworzyliśmy prezentację na temat etykiet na produktach, znajomości składników pożywienia i aplikacji służących do sprawdzania zawartości produktów. Wprowadzeniem do zdrowego żywienia była prelekcja pracownika Centrum Oparzeń, dr hab. n. med. Diany Kitali, która w języku angielskim opowiadała nam o zdrowym odżywianiu, chorobach cywilizacyjnych, obecnych trendach żywieniowych, skutkach braku aktywności fizycznej. To wszystko w prezentacji pod nazwą „You are what you eat”.
Aby uświadomić uczniom, skąd bierze się pożywienie, jak sami mogą zapewnić sobie zdrowe produkty, wydzieliliśmy przy naszej szkole ogródek, w którym wspólnie posadziliśmy drzewka i krzewy owocowe. Zamierzamy dzielić się efektami naszej pracy, która będzie widoczna za kilka miesięcy.
W czwartkowe popołudnie udaliśmy się na wycieczkę do gospodarstwa edukacyjnego „Kuźnia u Kowola” w Kuźni Raciborskiej, gdzie czekało na nas wiele atrakcji: przejażdżki wozem po lesie, przygotowanie własnego słoiczka kapusty kiszonej (oczywiście po wcześniejszym wnikliwym instruktażu), strzelanie z łuku, przejście przez równoważnie i nakarmienie klaczy o imieniu Lilka. Były zabawy w postaci przeciągania liny, czy skakanie grupowe przez skakankę. Wszystko po to, aby pokazać sposoby zdrowego spędzania czasu wolnego oraz korzystania z bogactw naturalnych naszej polskiej ziemi.
Nauczyciele przygotowali ankietę sprawdzającą, czy jesteśmy świadomymi konsumentami, jakie opakowania wybieramy, czy zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na środowisko. Uczniowie natomiast w grupach mieszanych przygotowywali plakaty pokazujące wpływ opakowań na środowisko i zdrowie konsumenta. Każdy dzień był skrupulatnie zaplanowany, wszystkie założenia zostały zrealizowane. Poranek witał nas przekąskami, przygotowanymi przez wspaniałych rodziców i uczniów naszej szkoły. Ostatniego dnia nastąpiło oficjalne pożegnanie w Domu Kultury „Chemik”. Wręczyliśmy certyfikaty i gadżety sponsorowane przez Urząd Miasta, UPC, Wodociągi „Aqua Sprint” oraz Radę Rodziców. Podziękowaliśmy uczniom, nauczycielom za pracę projektową oraz rodzicom za bezcenną pomoc w realizacji zadań.
Nasza szkoła była pierwszym przystankiem na mapie projektowej, kolejnym jest Słowacja. Cieszymy się, że mimo niesprzyjających warunków udało nam się spotkać i wspólnie doświadczyć tylu niesamowitych przeżyć. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, bo nic nie wzbogaca tak, jak możliwość przebywania razem, wykorzystywania języka angielskiego w praktyce, dzielenie się wiedzą, poznawanie kultury, tradycji, historii danego regionu. To jest wartość dodana wszystkich projektów zagranicznych!

Autor:

  • Agnieszka Gąsior-Tomanek – Koordynator projektu

wprowadzający: Dagmara Brudek-Schulz