Duchy w SCK Zameczek

Prelegent mówiący do widzów
Prelegent mówiący do widzów; autor: Monika Bilska

W dniu wczorajszym po raz kolejny odbyło się spotkanie w cyklu „Cudze chwalicie…” licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać historii o miejscach w których umarli przechodzą do świata żywych, miejscach w których można doświadczyć niewytłumaczalnych zjawisk i zaprzyjaźnić się z zamieszkującym te lokacje duchem. Odwiedziliśmy dziesięć polskich zamków by poznać ich niezwyczajnych mieszkańców. Białe damy, zbrojni rycerze, złośliwe demony czy demoniczne psy. Każdy z tych duchów, widziadeł stoi na straży swych posiadłości, skarbów czy pokutuje za popełnione zbrodnie. Ale nie tylko stare zamczyska odwiedziliśmy. Nasza podróż po nawiedzonej Polsce pokazała, że duchy i niewyjaśnione zjawiska nie kumulują się tylko w zamkach i pałacach. Odwiedziliśmy dwa zakłady psychiatryczne, nawiedzoną cerkiew czy gdańską kamienicę. Zapuściliśmy się w nawiedzone i tajemnicze lasy i pohulaliśmy z czarownicami na Łysej i Babiej Górze.

Czy te opowieści przekazywane z dziada – pradziada są prawdziwe, czy tylko miejskimi legendami? Tego trzeba się dowiedzieć na własnej skórze odwiedzając proponowane miejsca.

Już dziś zapraszamy na drugie spotkanie w nowym cyklu „Zwyczajni-Niezwyczajni” na spotkanie z wielbicielem talentu Violetty V. – Arturem Baucem, który opowie nam nie tylko o życiu i talencie tej wspaniałej artystki ale też o własnych relacjach z tą niedocenioną divą polskiej sceny. Wszystko to w 10. rocznicę jej śmierci.

Na tle fortepianu dekoracja czaszka na piszczeli
Na tle fortepianu dekoracja czaszka na piszczeli; autor: Monika Bilska
Widzowie, przed nimi prelegent na ekranie slajd z widokiem zamku
Widzowie, przed nimi prelegent na ekranie slajd z widokiem zamku; autor: Monika Bilska
Widzowie, przed nimi prelegent na ekranie zdjęcie zamku
Widzowie przed nimi prelegent na ekranie zdjęcie zamku; autor: Monika Bilska
Widzowie przed nimi prelegent na ekranie zdjęcie zamku
Widzowie przed nimi prelegent na ekranie zdjęcie zamku; autor: Monika Bilska

Autor:

  • Mirosław Domin, SCK

wprowadzający: Jan Litwiński