„Meritum” na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych

Grupa uczniów przed wejściem do siedziby Wydziału Nauk Ścisłych
Uczniowie Meritum przed budynkiem uniwersytetu

W poniedziałek 11 kwietnia uczniowie klas 4aT i 4bT ZSTiO „Meritum” mieli okazję do wzięcia udziału w wykładzie i warsztatach w ramach projektu „Kształcenie dla Przyszłości”. Idea cyklu to propagowanie ścisłej  współpracy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskimi ze szkołami średnimi naszego regionu w procesie kształcenia ludzi o otwartych na świat umysłach. Koordynację programu ze strony Uniwersytetu Śląskiego prowadzi Iwona Kantorysińska, zaś w naszej szkole prace koordynacyjne prowadzi  Ewa Boryca.

Nasza obecność na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie rozpoczęła się od spotkania z prof. dr hab. Januszem Gluzą, który przedstawił młodzieży wykład: „Implikacje symetrii odbicia lustrzanego w nauce i sztuce”. Młodzież miała okazję do zapoznania się z bardzo ciekawą prezentacją, a także z licznymi przykładami ilustrującymi temat np. z zegarem wskazówkowym poruszającym się przeciwnie niż zegary do których jesteśmy przyzwyczajeni czy lewoskrętnym korkociągiem. Prelegent wielokrotnie poprzez ciekawe przykłady w świecie przyrody czy w muzyce pokazywał problemy związane z symetriami oraz ich znaczenie np. dla fizyki.

Druga część naszego spotkania to okazja do zobaczenia pracowni badawczych wydziału. Młodzież została podzielona na 3 grupy, z których pierwsza miała szansę zapoznać się z budową i działaniem mikroskopu elektronowego. Naukowcy omówili możliwości badawcze stanowiska, pokazywali zdjęcia różnych ciekawych obiektów jak np. skrzydła motyli, jaja pająków, bakterie czy struktury materiałowe. W interesującej prezentacji została także przedstawiona tematyka przygotowania próbek do badań.

W drugiej grupie dr hab. Jerzy Kubacki zaprezentował nowoczesne laboratorium fizyki ciała stałego specjalizujące się w badaniach krystalograficznych. Przedstawił nowoczesne stanowiska pomiarowe, omówił działanie aparatury i tematykę aktualnych badań. Przedstawiona aparatura badawcza zrobiła na naszych uczniach kosmiczne wrażenie.

Trzecia grupa naszych informatyków miała okazję do zapoznania się z możliwościami informatycznymi wydziału, możliwościami serwerów oraz całą infrastrukturą informatyczną.

Spotkanie było bardzo udane i pozwoliło znacznie poszerzyć horyzont wiedzy uczniów w zakresie omawianej tematyki. Było dla naszych uczniów ciekawe, pozwoliło zapoznać się ze skomplikowaną aparaturą, na której prowadzi się badania na światowym poziomie. Otworzyło w umysłach kolejne okno na świat – tym razem pełen naukowych wrażeń.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Krzysztof Siarkowski,( Meritum)