Światowy dzień fotografii otworkowej w Cogito

Przed szkolnym budynkiem  uczniowie promujący Dzień

Przygotowania do otwarcia nowego kierunku idą w COGITO pelną parą ale nie znaczy to, że czekamy tylko na nowych uczniów. W tym tygodniu obchodziliśmy nie lada święto! 

W ramach Dnia Fotografii Otworkowej, technicy reklamy z klasy 3TRKP wykonali własny projekt camery obscura. Camera obscura to protoplasta dzisiejszych aparatów fotograficznych. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna (my wykorzystaliśmy tę drugą opcję). Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.

Na zajęciach z wytwarzania przekazu reklamowego udało nam się nie tylko zobaczyć obraz w camerze, ale również zarejestrować go za pomocą telefonu komórkowego.

Gdyby ktoś z was był zainteresowany podobnym eksperymentem, to w poście podrzucamy mini foto-tutorial, który powinien pomóc w wykonaniu własnej camery obscura.

Takie szalone pomysły rozwijające umiejętności, poszerzające horyzonty, a przede wszystkim rozbudzające zainteresowania o które tak trudno w dzisiejszym świecie znajdziecie w COGITO.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Michał Kubarski ( Cogito)