Szkoła Branżowa –wiele możliwości-pewny sukces!–Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła 2 w ZSOiZ

Erasmus day – uczniowie

#AkcjaSuperEdukacjaSzkoła branżowa jest miejscem inspirującym do działania i rozwoju – nie tylko zawodowego. Wykorzystywanie talentów i posiadanych umiejętności jest najbardziej satysfakcjonującym sposobem rozwoju, w którym nauka i ćwiczenia są integralnie związane z zabawą i przyjemnością. Młodzież potrafi i chce być aktywna, działa zespołowo, wypracowuje kompromisy, współpracuje i działa kreatywnie.

Dobrze wykształcony młody człowiek, posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe jest przygotowany na zmiany i wyzwania przyszłości. Dbamy o to, by uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II nieustannie podnosili swoje kompetencje zawodowe i językowe, stając się poszukiwanymi fachowcami na rynku pracy.

Od listopada 2021r. w naszej szkole realizowany jest projekt „Zawodowcy w akcji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ .
W ramach Projektu zostanie zorganizowany wyjazd 24 uczniów z poszczególnych kierunków kształcenia na 3-tygodniowe praktyki zawodowe do Schkeuditz.
Uczestnicy projektu biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych z języka niemieckiego, z przygotowania kulturowego i przygotowania pedagogicznego, które przybliży im kulturę kraju, do którego wyjadą. Staż potwierdzany zostanie certyfikatem Europass Mobilność.

Swoje umiejętności zawodowe uczniowie doskonalą także poprzez udział w stażach uczniowskich, szkoleniach i kursach w ramach projektu ,,Śląskie. Zawodowcy”. Staż uczniowski trwa 150 godzin. Uczniowie otrzymują jednorazowe stypendium oraz certyfikat o zdaniu egzaminu sprawdzającego w danym zawodzie.

Uczniowie naszej szkoły, oprócz nauki i praktyk zawodowych, mają możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego po szkole, angażowania się w przedsięwzięcia i inicjatywy.

Współpraca z Fundacją Promocji Inicjatyw Społecznych ,,POLPROM” z Warszawy zaowocowała realizacją kolejnej edycji projektu ,,Aktywność społeczna – zrób to dla siebie”. Młodzież uczestniczy w zajęciach z doradztwa zawodowego, warsztatach, podejmuje wiele inicjatyw, których głównym celem jest podnoszenie kompetencji społecznych oraz aktywność na rzecz środowiska lokalnego.

W 2021r.znaleźliśmy się w finale Wojewódzkiego Konkursu Edukacji Regionalnej: Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… Święty Jan Paweł II, zajmując zaszczytne III miejsce. IX etap konkursu przeniósł realizację zdań do sieci – projekt miał charakter interdyscyplinarny, w którym zadaniem uczniów było przygotowanie w pełni profesjonalnej strony internetowej poświęconej Powstaniom Śląskim. W tym roku również zakwalifikowaliśmy się do III etapu Konkursu, którego motywem przewodnim jest hasło: „Region-Ludzie-Natura”. Tegoroczne zadanie konkursowe to przygotowanie video bloga na temat „Zielony Śląsk” – poznajemy skarby natury województwa śląskiego, promujemy „zieloną śląskość”.

Od lat realizujemy projekty Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, m.in. Młodzi w Akcji, PoczytajMY, Kreatywne Wyzwania. Różnorodność podejmowanychzadań do realizacji wyzwala w młodych ludziach otwartość na zmiany i twórcze działanie, niezbędne we współczesnym świecie.

Realizujemy także projekty w ramach ,,Solidarnej Szkoły”. Ich głównym celem jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej na rzecz tych wartości.

Podniesienie świadomości dotyczącej tolerancji i empatii, uwrażliwienie  uczniów na wszelkie przejawy dyskryminacji to główne cele projektu realizowanego w ramach eTwinningu„eTEAM – z empatią nam do twarzy”. W okresie edukacji zdalnej to doskonały przepis na rozwijanie umiejętności TIK, dzięki wykorzystywaniu narzędzi TwinSpace. Uczestnicy projektu wymienili informacje o sobie z 9 szkołami partnerskimi, wykorzystując w tym celu wirtualną tablicę Padlet i tablicę Jamboard, korzystali z aplikacji AnswerGarden orazplatformy Stories That Move.

Akcje wolontariackie to kolejne działania, w które angażują się uczniowie. Uczestniczymy m. in. w ,,Górze grosza”, akcjach #SzkołaPamięta, Razem na Święta, Mikołaj dla Hospicjum Cordis, akcjach na rzecz bezdomnych zwierząt i pomagania schroniskom.

Aktywnie przyłączyliśmy się do działań związanych z pomocą dla mieszkańców Ukrainy. Nasze działania zostały docenione podczas Gali „Siemianowickie Barwy Wolontariatu„, gdzie szkolne koło wolontariatu po raz kolejny otrzymało wyróżnienie. Zajęliśmy także III miejsce w konkursie organizowanym przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych – Lider Dobroczynności – Edycja VII.

Uczniowie naszej szkoły, oprócz nauki i praktyk zawodowych, mają możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego po szkole, angażowania się w przedsięwzięcia i inicjatywy. Od lat organizujemy Festiwal Kultury ,,Antynuda”. W tym roku z uwagi na epidemię formuła festiwalu uległa modyfikacji – brała w nim udział cała społeczność szkolna bez gości z zewnątrz. Działo się naprawdę wiele – uczniowie wzięli udział
w różnorodnych zajęciach m.in. we warsztatach plastycznych, historycznych, artystycznych, zawodowych, w zawodach sportowych, zajęciach pierwszej pomocy, kreatywnego tworzenia i wielu innych. Po raz pierwszy odbyła się Noc Zawodowców,w czasie której pięć grup zawodowych – w duchu zdrowej rywalizacji – dzielnie wykonywała kolejne zadania w różnych konkurencjach. Było radośnie, było inspirująco, było wspaniale!

Kalendarz imprez szkolnych jest bogaty i różnorodny: Dzień Patrona, Dzień Języków Obcych, Dzień Sportu, Dzień Życzliwości, Dzień Tolerancji, Dzień Bezpiecznego Internetu, Dzień Dyni, Dzień Pizzy to tylko nieliczne z podejmowanych inicjatyw. Wyjścia integracyjne, wycieczki i wyjazdy…. Nie sposób wymienić wszystkiego.

  • I, II,III, IV, V miejsca w wojewódzkim Konkursie „Edukacja regionalna w szkole”;
  • I, II oraz III miejsce w miejskim konkursie na najlepszy biznesplan ,,Firma na start”;
  • nagroda w wojewódzkim konkursie na przedmiot upcyklingowy w ramach projektu ,,Warsztat po godzinach”;
  • II miejsce w Wojewódzkim Konkursie ,,Poznaj zawód, w którym kształci moja szkoła” organizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty.

Realizujemy wiele projektów o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i europejskim, które dają możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań i aktywnego udziału w różnych działaniach na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Chcesz przekonać się jak wygląda szkolna rzeczywistość, co jeszcze robimy?
Zapraszamy do nas osobiście lub na stronę internetową szkoły oraz profil na Facebooku.

Wybierz zawód – Wybierz szkołę branżową! Zaplanuj swoją ścieżkę kariery! Zapraszamy!

Uczymy się, pracujemy, działamy i osiągamy sukcesy. Warto wspomnieć o tych najważniejszych w ostatnich latach:

Edukacja Regionalna w Szkole – III miejsce w województwie

Uczniowie w trakcie „Nocy Zawodowców”.
Uczestnicy projektu „Zawodowcy w akcji” w trakcie przygotowań do stażu zawodowego.
Wolontariusze
Projekt eTwinning – „eTEAM-z empatią do twarzy”.
Młodzież podczas „Nocy Zawodowców”.
Uczestnicy występu na koncercie z okazji Dnia Papieskiego w Parku Tradycji
Wigilia klasowa.
Wycieczka edukacyjna – edukacja regionalna
Laureaci konkursu „Lider dobroczynności”.
ANTYnuda – młodzież wykonująca obrazy z mchu.
Zajęcia sportowe
– Reprezentacja szkoły podczas Narodowego Czytania 2021.
ANTYnuda – uczniowie wykonujący siedziska do ławek z palet.
Warsztaty w szkolnej auli.
Noc Zawodowców – plakat.
Sportowa reprezentacja szkoły.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Marta Kwiecień( ZSOiZ)