30 lat szkolnego koła ekologicznego w Matei

Opiekun Koła Ekologicznego trzymający w uniesionych rękach album " Ptaki Polski"
Adam Balon z „odlotowym” upominkiem

Społeczność II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich spotkała się dziś, aby uczcić trzydziestolecie funkcjonowania w zielonym liceum Koła Ekologicznego.

Początkiem działalności proekologicznej w Matei było utworzenie go w 1992 roku, a powstało ono z inspiracji młodzieży i nauczycieli sprzątających Lasek Bytkowski podczas obchodów Dnia Ziemi. Wiosną tego roku młodzież wystąpiła też z ideą wielodniowych wyjazdów – warsztatów ekologicznych w parkach narodowych. Pierwsze trzy wyjazdy miały miejsce w roku 1993, 1994 i 1995 do największego i najmłodszego wtedy parku narodowego w Polsce położonego w dolinie Biebrzy.  I tak Koło miłośników przyrody funkcjonuje w Matei od trzech dekad. Matejkowicze chcieli uczcić to wydarzenie właśnie 26 maja – w Dzień Matki, a dla społeczności II LO – Dzień Matki Ziemi. Od początku istnienia opiekunem uczniów jest profesor Adam Balon – niestrudzony edukator, badacz bioróżnorodności, człowiek z pasją i niespożytą energią – adresat czwartkowego eventu.

Laudację wygłosiła pani dyrektor Joanna Siwczyk i reprezentanci Rady Młodzieży, potem przyszedł czas na prezenty (niektóre naprawdę odlotowe), konkurs międzyklasowy i słodki poczęstunek. Nie zabrakło oczywiście tańców oraz śpiewu, a sam pan Profesor wytrwale pozował do zdjęć.

To dzisiejsze wydarzenie to początek obchodów jubileuszu, ale o tym niebawem. Już wkrótce kolejna matejkowska impreza. Nie możemy się doczekać!

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Justyna Maliszewska – Polgar (II LO)