Co się dzieje w 5 Liceum?

Na szarym tle 4 zdjęcia uczniów, logo szkoły i zaproszenie do nauki
Plakat zachęcający do podjęcia nauki w V LO

#AkcjaSuperEdukacjaZobacz co dzieje się w 5 Liceum przez cały rok. Poniżej opisujemy wszystkie te wydarzenia szerzej, a poniżej film, który pokazuje cały rok w telegraficznym skrócie. 

5 Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Sportowych to szkoła, która nie śpi. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, u nas zawsze coś się dzieje. Wszystkie ważne wydarzenia filmują reporterzy Filmowego ZSS. To prawdziwa szkoła dla reportera i przepustka do dziennikarskiej kariery. 

STYCZEŃ

Początek roku to gorączkowe wyczekiwanie jednego z najważniejszych dni dla licealisty czyli studniówki. Oczywiście samą studniówkę poprzedza Dzień MATURZYSTY. To licealiści rządzą wtedy w ZSS. Organizowane są konkursy i zabawy, działa też kawiarenka. Młodsi uczniowie ZSS mają okazję zobaczyć, co się dzieje w 5 Liceum. Zobaczcie i wy.

https://youtu.be/umlDniGCjlg

Od paru lat, jeśli tylko warunki pozwalają, jeździmy na narty. Jest to idealny czas, żeby spędzić razem czas i rekreacyjnie pojeździć. Niekiedy jedziemy zresztą i w styczniu. Zobaczcie jak się bawimy. 

Ze względu na to, że bardzo ważne są dla nas akcje społeczne bierzemy również aktywny udział w zbiórce na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

LUTY

Mamy nadzieję że na stałe zagościł u nas Bal Zimowy. Prawdziwy bal z sukniami, frakami i oczywiście walcem. Luty to czas Walentynek, zatem i w ZSS przygotowujemy kartki, którymi obdarowujemy się wzajemnie. Uczniowie przychodzą ubrani na czerwono, a poczta walentynkowa działa prężnie. 

MARZEC

Od 10 lat to właśnie w marcu odbywa się najważniejszy konkurs w ZSS- Bliżej Świata. Absolwenci szkoły właśnie tego dnia bardzo chętnie nas odwiedzają, żeby przypomnieć sobie atmosferę wydarzenia. Bliżej Świata to konkurs, w którym poznajemy inne kultury: ich zwyczaje, stroje, kulturę, historyczne miejsca, dzieła sztuki, bohaterów narodowych, narodowe potrawy czy symbole. Wszystko po to, aby w jakiś sposób przybliżyć i zapoznać się ze światem. Tolerancja na inne kultury jest przewodnim hasłem tego wydarzenia od lat.

Od lat w marcu odbywa się pierwszy z serii wyjazdów zagranicznych. Jedziemy na wyspy, najczęściej do Londynu, ale zwiedziliśmy w poprzednich latach też Walię i Szkocję. Wspaniałe wycieczki!

KWIECIEŃ

Ten miesiąc upływa pod znakiem nauki. Matura w końcu już bardzo blisko. Organizujemy wtedy Wieczór z nauką i sportem, czyli spotkania z uczniami klas młodszych, mające na celu zapoznanie ich ze szkołą. Odbywają się u nas pokazowe lekcje połączone z zajęciami sportowymi.

Biesiada Wiedzy z kolei to konkurs matematyczno-przyrodniczy w formie krótkiej powtórki przed egzaminami. Zajęcia mają charakter praktycznych doświaeczeń i eksperymentów chemicznych, biologicznych i fizycznych. 

Jednym z etapów rywalizacji jest Sudoku.

http://zss-siemianowice.pl/wp-content/uploads/2017/03/biesiada%20wiedzy.mp4?_=2

MAJ

Maj to oczywiście miesiąc matur. Nie ma nic ważniejszego dla maturzysty.

Pozostali uczniowie korzystają z chwili odpoczynku i wyjeżdżają na wycieczki. To w maju właśnie zwiedzamy Europę. W ostatnich latach byliśmy m.in. w Pradze, Wiedniu, Amsterdamie, Rzymie, Wenecji, Luksemburgu, Kopenhadze, Malmo, Wilnie. Kolejne miasta czekają. W tym roku jedziemy do Włoch i Berlina. 

CZERWIEC

Początek czerwca to coroczna wycieczka rowerowa upływająca w rekreacyjnym tempie, jednak mimo to dość wymagająca, bo 50-60 kilometrowa trasa prowadzi w malownicze okolice Rogoźnika i Świerklańca lub Pogorii.  

No i na koniec roku prawdziwe święto Zespołu Szkół Sportowych, impreza niezmienne przyciągająca tysiące siemianowiczan w każdym wieku. Okazja do spotkań, rywalizacji sportowej, udziału w grach i zabawach przy kawie i ciastku lub kiełbasce i bigosie. To co roku bardzo mile spędzany czas. 

WRZESIEŃ

We wrześniu już od lat odbywa się rownież Dzień Języków Obcych. Już tradycyjnie akademia z tej okazji nie miała typowego dla siebie przebiegu.

W tym roku licealiści przeprowadzili specjalną ankietę z umiejętności językowych wsród uczniów i nauczycieli. Zobaczcie jak poszło. 

PAŹDZIERNIK

To idealny moment na pogłębienie integracji. Klasy wyjeżdżają w Beskidy na rajdy. Chociażby taki jak na Trzy Kopce, Błatnia, Klimczok. 

LISTOPAD

Od wielu lat licealiści biorą na barki przygotowanie dla całej szkoły akademii z okazji Dnia Niepodległości. Poważne rzeczy.

Oprócz tego z okazji światowego Dnia Życzliwości organizowane są przeróżne akcje. W tym roku wyglądało to tak.

To już też najwyższy czas, żeby odebrać przysięgę od nowych uczniów klas pierwszych. 

GRUDZIEŃ

Na początku grudnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 

Kiedyś z tej okazji organizowaliśmy Dzień Przemówień. W ostatnich latach z tej okazji uczestniczyliśmy w akcji Amnesty International o nazwie Maraton Pisania Listów. 

Zbliżają się święta, które w ZSS zawsze mają bardzo uroczysty i tradycyjny charakter. Wszystkie klasy przygotowują wigilie klasowe. 

Ale zanim to nastąpi spotykamy się na świątecznych kiermaszach. W świątecznym nastroju. 

Ale zanim święta się zaczną w grudniu prowadzimy bogate życie kulturalne pod znakiem teatru. Niekiedy odwiedzamy krakowski Teatr Stary, a niekiedy katowicki Korez. W tym roku akcja Teatr troszkę się przesunęła i odbyła się w marcu i kwietniu. Za to dodaliśmy do miejsc które odwiedzamy krakowski Teatr Słowackiego. 

To jak gotowi do rekrutacji?

5 liceum czeka na ciebie. 

To najlepszy wybór

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

  • Henryk Lazar ( V LO)