Przygotowywana wystawa o Tragedii Wołyńskiej w siemianowickim Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa, którego sprawcami byli nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii. 79 lat temu, w 99 polskich miejscowościach, głównie należących do powiatów włodzimierskiego i horochowskiego, rozpoczęła się systemowa eksterminacja Polaków. W niewyobrażalnie okrutny sposób mordowano mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej kwalifikuje te wydarzenia jako ludobójstwo.
Zbrodni tej dokonano na Polakach w 1865 miejscowościach województwa wołyńskiego.

Pragnąc upamiętnić tę tragedię, która stała się udziałem tysięcy polskich rodzin na Wołyniu, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich przygotowuje wystawę dotyczącą tego wydarzenia.

Muzeum jest takim miejscem, które – absolutnie nie nawołując do nienawiści czy agresji – pozwala pamiętać o naszej historii – mówił Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Ci, którzy znają siemianowickie muzeum miejskie wiedzą, że wśród wystaw stałych o różnorodnej tematyce, mogą się również pojawić symboliczne dwie ściany, na których zostaną umieszczone relacje, świadectwa, dokumenty osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.

W związku z tym zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy w szufladach przechowują pamiątki tamtych dni, tamtych miejsc. Prosimy o ich udostępnienie po to, by przygotowywana ekspozycja była miarodajnym – choć niemym – obrazem przypominającym o tych tragicznych wydarzeniach.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: Wojciech Mateusiak