Siemianowice Śląskie – miasto na BANK otwarte

Sala konferencyjna SCK Park Tradycji w czasie konferencji „Miasto na BANK otwarte”

W dniach 29 i 30 listopada w Siemianowickim Centrum Kultury Park Tradycji odbyła się ogólnopolska konferencja podsumowująca efekty wdrożeń programu Human Smart Cities (HSC) w naszym mieście. Mieliśmy bowiem okazję znaleźć się w gronie dwudziestu czterech jednostek samorządowych w Polsce, które testowały działania nakierowane na rozwój inteligentnych technologii miejskich.

Efektem zaangażowania pracowników Wydziału Rozwoju Miasta, którzy od samego początku z optymizmem i błyskiem w oku wdrożyli się w ideę HSC, było uczestnictwo w pilotażowym projekcie pn. Zintegrowanego, partnerskiego systemu monitoringu i informacji o mieście, jako narzędzia wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego Siemianowic Śląskich.

W jego efekcie powstał Bank Danych o Mieście – czyli platforma informacyjna, na bieżąco aktualizowana informacjami dotyczącymi szerokiego spektrum działalności samorządu, m.in. demografii, mieszkalnictwa, administracji, zdrowia czy ochrony środowiska w naszym mieście.

– Siemianowice Śląskie podobnie jak Kielce poszły bardzo mocno w kierunku wykorzystania danych miejskich do ich powtórnego wykorzystania, przetwarzania, udostępniania mieszkańcom, ale również zgłaszania potrzeb mieszkańców w zakresie tego jak dane miejskie mogą być lepiej jeszcze prezentowane i wykorzystywane – mówi Maciej Aulak, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – My dostarczamy wiedzę ekspercką, pomagamy miastom przygotować swoje plany i dokumenty – dodaje.

Idea Smart City wiąże się z wykorzystaniem technologii dla miasta czyli stworzenia optymalnych warunków do korzystania z zasobów i danych miejskich. Dlaczego Human Smart City? Bowiem, jak wyjaśniał przedstawiciel MFiPR, oprócz nowoczesnych technologii, pod uwagę brana była również wiedza i zaangażowanie mieszkańców na każdym możliwym etapie projektu.

– Chcemy by nasze „smart” było zrównoważone, czyli by nie wybierać grup, które mogłyby dominować, jako odbiorcy informacji i systemów „smart”, tylko aby było to rozproszone – mówi Agnieszka Gładysz, I zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. – Chcemy spowodować, dzięki naszemu Bankowi Danych o Mieście, by każdy mieszkaniec, niezależnie od tego czy korzysta z niego do celów prywatnych czy służbowych, miał dostęp do pełnej informacji, po to, aby te informacje wykorzystać, celem zgłoszenia, co jeszcze można udoskonalić, co jeszcze jest potrzebne w mieście – dodaje Agnieszka Gładysz.

Może się wydawać, że tworzenie Banku Danych o Mieście będzie dublowaniem platform informacyjnych już istniejących. Jednakże jednym z głównych celów dla jakiego został stworzony jest właśnie integracja miejskich danych w konkretnym miejscu, łatwo dostępnych dla ogółu miejskich interesariuszy: mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych czy też seniorów, którzy byli jedną z aktywnych grup współpracujących nad realizacją całego projektu.

– Dzisiaj mamy bardzo dużo aktywnych seniorów. W moim odczuciu jest to bardzo dobra oferta dla osób, które przeszły już na emeryturę, a które chcą się bardziej zaktywizować, zaangażować społecznie – przekonuje Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie. – To jest miejsce gdzie seniorzy mogą tak naprawdę dowiedzieć się czegoś o mieście, a informacje jakie otrzymają będą szczegółowe i precyzyjne – dodaje Rafał Piech.

Czas dwudniowej konferencji, był wypełniony prezentacjami i panelami dyskusyjnymi. Udział w nich wzięli zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli samorządów, które uczestniczą w projekcie Human Smart Cities i do których siemianowickie sympozjum było adresowane. Celem debaty była bowiem wymiana doświadczeń samorządów, które już realizują własne koncepcje związane z HSC. Głosy samorządowców uzupełniały refleksje pozostałych uczestników dyskusji wśród znaleźli się goście reprezentujący m.in. Wojewódzki Urząd Pracy, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Akademię WSB, Regionalną Izbę Gospodarczą, Fundację Kreatywny Śląsk, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Donnersmarcków, Zespół Szkół „Cogito” czy  Radę Gospodarczą przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śląskie.

Optymizmu uczestników nie ostudziły również sygnały i refleksje tych, którzy zwracali uwagę na trudną sytuację społeczno-gospodarczą, która może mieć wpływ na dynamikę rozwoju idei smart na obszarach lokalnych, takich jak samorządy.

I to właśnie perspektywa najbliższych lat była tą, na którą uwagę zwracali organizatorzy konferencji. 

– Myślę, że dopiero za trzy lata mieszkańcy będą widzieli pozytywną jakość wynikającą z tego projektu. Będą mogli porównać działania realizowane w mieście na przestrzeni tego czasu, zobaczyć ich efekty albo dostrzec obszary wymagające korekty – mówiła Magdalena Faracik-Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. – Bank Danych o Mieście to też narzędzie kontroli społecznej, które odgrywa ogromną rolę w dbałości o jakość życia w naszym mieście. – dodaje Magdalena Faracik-Nowak.

Podczas konferencji doceniono zaangażowanie jakie wykazali partnerzy projektu. Dyplom dla Akademii WSB odebrał dr Krzysztof Wrana. W imieniu Fundacji Kreatywny Śląsk podziękowania odebrał dr Marcin Budziński, z kolei na ręce Piotra Bańczyka złożono wyrazy uznania dla Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Donnersmarcków.

Albumy ze zdjęciami z konferencji „Miasto na BANK otwarte”można obejrzeć pod linkami: Dzień 1: 29 listopada i Dzień 2: 30 listopada.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

wprowadzający: Adrian Merta Piotr Pindur
foto: Wojciech Mateusiak, Piotr Pindur | Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie