Odpady wielkogabarytowe- co odbieramy z nieruchomości?

PSZOK

W ramach uiszczanej opłaty za odpady komunalne oferujemy odbiór odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości zamieszkałych. Jednak bardzo często zdarzają się niedomówienia z definicją pojęcia odpad wielkogabarytowy. W związku z tym Wydział Gospodarki Komunalnej pragnie wyjaśnić mieszkańcom miasta Siemianowice Śląskie co zakwalifikuje się do odbioru. Bardzo często myślmy, iż każdy „duży” odpad to wielkogabaryt, jednak są takie przedmioty, które nie zostaną odebrane przez firmę obsługującą miasto, ponieważ są odpadami które wymagają szczególnego sposobu ich zagospodarowania oraz utylizacji .

Zatem pozostaje pytanie CO JEST WIELKOGABARYTEM? To odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach i workach na śmieci. W poniższej w tabeli przedstawiamy odpady, które zostaną odebrane oraz najczęściej popełniane błędy.

JESTNIE JEST ( najczęściej popełniane błędy)
łóżko, wersalka, sofa, stół, krzesła, biurko, regał, fotel, materac, dywan, wykładzina, karnisz, drzwi, meble ogrodowe, duże donice (nie ceramika), zabawki dużych rozmiarów, płyty meblowe, listwy (nie wkładać do pojemników/dzwonów!) duży sprzęt sportowy, wózek dziecięcy, fotelik oraz rower plastikowe drzwi kabiny prysznicowej, wanienki z tworzywa sztucznego lub metalu tylko ramy lustra (stłuczone lustro- odpad zmieszany) choinki sztuczne wanna panele, parkiet deski podłogoweOdpad remontowo – budowlany taki jak gruz, tapety, płytki, muszle sedesowe, umywalki ceramiczne, okna, kafelki– czyli prawie wszystko, co pozostaje po remoncie! styropian – odpad zmieszany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny np. lodówki, pralki, telewizory, monitory, odkurzacze, żelazka, czajniki, wiertarki, piły, maszyny do szycia, kosiarki, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony (samochodowe, motocyklowe, rowerowe itd.) odpad niebezpieczny – taki jak farby, lakiery, chemikalia – a także opakowania po tych produktach.

Autor:

  • Anna Mruczek,  Wydział Gospodarki Komunalnej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska