Zostaw swój „PIT” w Siemianowicach Śląskich

Mimo, że mamy dopiero początek roku, już teraz przypominamy o zbliżającym się terminie związanym z rozliczeniem podatkowym za rok 2022. Mowa tu o druku PIT-37, czyli najpopularniejszej deklaracji podatkowej, składanej w przypadku, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródło przychodów. Gwoli przypomnienia, do-tyczy ona wyłącznie przychodów opodatkowanych w skali podatkowej 17 i 32 procent.

Według ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu składania deklaracji podatkowej przypada na sobotę (lub dzień ustawowo wolny od pracy) to właściwym ostatnim dniem będzie następny dzień po dniu (lub dniach) wolnych od pracy, chyba, że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Zatem w tym roku swoje deklaracje można składać do drugiego maja br.

Dlaczego poświęcamy temu tematowi tak wiele miejsca na naszych łamach? Nie jest tajemnicą, że podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Spora część tego rozliczenia przekazywana jest z powrotem do gmin, w których został on rozliczony. Jest to o tyle istotne, że to właśnie w dużej mierze z tych pieniędzy można realizować inwestycje związane m.in. z budową nowych ścieżek rowerowych, infrastruktury sportowej na wolnym powietrzu, placów zabaw, utrzymaniem zieleni, realizacją projektów dotyczących budżetu obywatelskiego. Te środki są również wkładem własnym w kontekście inwestycji dofinansowywanych z Unii Europejskiej.

Dlatego, jak co roku, namawiamy mieszkańców Siemianowic Śląskich, szczególnie tych, którzy zamieszkali w naszym mieście w ciągu ostatnich lat, aby swojego „PIT-a” rozliczyli właśnie w Siemianowicach Śląskich.

Ministerstwo Finansów informuje, że udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 r. wyniósł 48,59 procent.

– Z tego tytułu do budżetu miasta „wróciło” 105 341 284 zł –mówi Joanna Grzesiok, Zastępca Skarbnika Miasta Siemianowice Śląskie. – Z czego 38,34 procent wpływu wynika z części należnej Siemianowicom Śląskim jako gminie, a pozostałe 10,25 procent to część związana z powiatem – dodaje.

W bieżącym, trudnym okresie jest to w naszym odczuciu spory zastrzyk finansowy. Gra jest warta przysłowiowej świeczki, tym bardziej, że dla mieszkańca rozliczającego swój coroczny PIT-37 nie wiąże się to z żadnymi komplikacjami. By zostawić swój podatek w Siemianowicach Śląskich, wystarczy w rubryce „Miejsce i cel składania zeznania” wpisać po prostu: Urząd Skarbowy Siemianowice Śląskie oraz podać aktualny – siemianowicki adres zamieszkania (nie zameldowania). Odrobinę inaczej wygląda to w przypadku danych, które chcemy zaktualizować w ciągu roku rozliczeniowego. Wtedy musimy skorzystać z formularza ZAP-3, w którym możemy zmienić m.in. adres zamieszkania, dane kontaktowe czy rachunek bankowy. Formularz ZAP-3 można złożyć osobiście, jak również korzystając z opcji internetowej czyli e-urzędu skarbowego.

Zatem, jeżeli mieszkasz w Siemianowicach Śląskich i chcesz, by twój „PIT” wrócił do miasta, w rubryce: „miejsce i cel składania zeznania” swojej deklaracji wpisz po prostu: Siemianowice Śląskie. Dziękujemy.

105 341 284 zł – tyle „wróciło” do naszego miasta z rozliczeń PIT w 2021 r. Poniżej podajemy przykładowe koszty inwestycji zrealizowanych w 2022 r. Łatwo można obliczyć ile mogłoby powstać nowych placów zabaw czy jak długie odcinki dróg zostałyby zmodernizowane:

– modernizacja placu zabaw przy ul. Gansińca – 360 tys. zł
– sportowy plac zabaw przy Zespole Szkół Sportowych – 226 tys. zł
– plac zabaw przy SP 5 – 209 tys. zł
– budowa boiska przy ZS Cogito – 1 mln zł
– wymiana nawierzchni chodnika przy ul. Śmiłowskiego – 274 tys. Zł
– remont ulicy Piastowskiej – 899.669,42 zł
– budowa prawoskrętu ul. Sikorskiego w ul. Oświęcimską wraz z remontem ul. Sikorskiego – 570.187,34 zł

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: Rafał Jakoktochce