Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Na niebieskim tle dłoń nad nią serce
Plakat Dnia

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku.
Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.
My, jako społeczeństwo, powinniśmy uświadomić sobie, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Całkiem niedawno uważano, że spectrum autyzmu dotyczy głównie chłopców – diagnozowano go niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolem solidarności z „autystami” był kolor niebieski.
Najnowsze badania wskazują, że spectrum autyzmu w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w dniu świadomości wspieramy wszystkich jednakowo.Każdy z nas 2 kwietnia może wyrazić solidarność z osobami ze spectrum autyzmu poprzez mały gest taki jak:
– oświetlenie domu na niebiesko bądź różowo,
– nałożenie ubrania w kolorze niebieskim bądź różowym,
– dodanie niebieskiej/różowej żarówki lub puzzla do swojego profilu na facebook`u
lub na stronie www.

Bądźmy w tym dniu razem!

Świecimy na różowo i niebiesko 2 kwietnia!

Autor:

  • Sabina Miland,Wydział Polityki Społecznej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska