Jubileusz Przedszkola nr 18

Scena z ekranem i dzieci występujące z programem artystycznym
Przedszkolaki uczestniczące w występach z okazji jubileuszu

W bieżącym roku jedno z naszych przedszkoli doczekało się znaczącego jubileuszu – znane zapewne wielu siemianowiczanom Przedszkole nr 18 (byłe przedszkole hutnicze) ma już 70 lat. Z tej okazji pod koniec maja zorganizowano huczne i radosne obchody jubileuszu.

W Parku Tradycji zebrali się wszyscy, którzy czują się przyjaciółmi Przedszkola nr 18: grono pedagogiczne i personel Przedszkola, a także emerytowani pracownicy placówki, poza tym nie zabrakło przedstawicieli Rady Rodziców, oraz oczywiście samych przedszkolaków. Swoją obecnością uroczystość uświetniły też władze miasta, przedstawiciele ZNP, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych.

Wszystkich zebranych powitała dyrektor Przedszkola Edyta Frąckowiak, wyrażając zadowolenie i wzruszenie, że to właśnie jej przypadł w udziale zaszczyt organizacji tak miłego i ważnego dla przedszkola święta. Podkreśliła również, że przez te 70 lat Przedszkole nr 18 doczekało się kilku tysięcy absolwentów, których pewnie wielu znajdzie się także pomiędzy czytelnikami tej relacji. Na zakończenie przemowy zaprosiła gości w sentymentalną podróż, która umożliwiła przybyłym odwiedzenie murów przedszkola na przestrzeni minionych dekad.

Następnie odbyły się występy artystyczne w wykonaniu kilku grup przedszkolnych starszaków – tańce i piosenki z różnych lat przeplatane były słuchowiskami na temat historii przedszkola, które odczytane zostały przez absolwentów 18-stki z różnych dekad. Występy obecnych przedszkolaków zakończył mini-recital Uli Kozielskiej – laureatki wielu konkursów wokalnych, absolwentki naszego przedszkola.

Po części artystycznej pani dyrektor zaprosiła wszystkich małych artystów na scenę i w deszczu gromkich oklasków i pod czujnym spojrzeniem przedszkolaków, na scenę wjechał ogromny tort. Była to chwila na złożenie życzeń i wręczenie kwiatów na ręce pani dyrektor.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do foyer Parku Tradycji na poczęstunek i wystawę zdjęć z kronik przedszkola. Te wybrane, archiwalne zdjęcia zostały odtworzone z udziałem współczesnych przedszkolaków przez jedną z mam Bogusławę Banas, dzięki czemu pięknie widać na tym zestawieniu upływ czasu, ale jednocześnie to, co w przedszkolu jest niezmienne – dziecięce uśmiechy.

Niestety, siedziba Parku Tradycji nie była w stanie pomieścić całej społeczności przedszkola, w związku z czym druga, mniej oficjalna, część obchodów Jubileuszu została połączona z festynem rodzinnym, który odbył się na terenie przedszkolnego ogrodu 25 maja. Miejsce to umożliwiło nawet najmłodszym, 3-letnim członkom przedszkolnej wspólnoty udział w atrakcjach Jubileuszu, oraz obejrzenie zdjęć dawnego przedszkola.

Tak udane i owocne obchody 70-lecia Przedszkola nr 18 w Siemianowicach nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania/pomocy… licznych sponsorów. Serdecznie dziękujemy za finansowe wsparcie Firmie Adient Seating Poland Sp. z.o.o., Firmie Respector, Ergo Hestii, Firmie MMJ Marcin Janos oraz Związkowi Nauczycielstwa Polskiego oddział Siemianowice Śląskie i Carrefour market.

Tutaj można zobaczyć wideo z występów w Parku Tradycji https://youtu.be/Aint486H6HQ

Autor:

  • Edyta Frąckowiak, Przedszkole 18

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska