VII Piknik Zdrowia już za nami

SCK Park Tradycji po raz siódmy gościł Piknik Zdrowia

W niedzielę, 4 czerwca, na terenie Siemianowickiego Centrum Kultury Park Tradycji, odbyła się VII edycja Pikniku Zdrowia. W godzinach od 10.00 do 14.00, mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich (NZLA „Michałkowice” Rybarczyk i Partnerzy Spółka  lekarska), zbadać swój słuch (Audica Sp. z o.o.) i wzrok (Salon Optyczny Różowe Okulary). Dodatkowo mogliśmy się przekonać się czy gęstość kości jest w normie, a serce sprawne jak za dawnych lat (Polska Profilaktyka Sp. z o. o.). Można było także skorzystać z porady lekarza podologa (Gabinet Podologiczny „Heliabrine”), konsultacji stomatologicznej (Dentomed Stomatologia i Lekarze) oraz skorzystać z usług pielęgniarki i fizjoterapeuty (Nefrolux). Szpital Miejski Sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich przedstawił szeroką ofertę usług świadczonych dla pacjentów w ramach oddziałów szpitalnych, Szkoły Rodzenia i Karmienia Piersią, Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz Poradni przyszpitalnej. Mieszkańcy mogli także zapoznać się z ofertą sprzedaży sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego i ortopedycznego, skorzystać z masażu pleców na macie shiatsu (D-MED Sklep Medyczny Agnieszka Dyda) oraz z oferty bezbolesnych technik obrazowania (USG, MR, TK) Pracowni diagnostycznej Resonica.

To jednak nie wszystko, bowiem przy stoiskach: Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego, Mental Punkt, Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Katowice (SANEPID) – branżowi eksperci odpowiadali na pytania wszystkich zainteresowanych, a korzystając z alko- i narkogogli można było zobaczyć świat pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz otrzymać specjalny voucher na badanie w kierunku tarczycy „TSH” (Śląskie Laboratoria Analityczne).

W ramach inicjatywy „Promowania rodzicielstwa zastępczego” pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przybliżyli mieszkańcom temat rodzicielstwa zastępczego, a osoby zainteresowane tą forma pomocy mogły dowiedzieć się jak wygląda procedura związana z wyłonieniem kandydatów do pełnienia funkcji rodzica zastępczego. W ramach promocji działalności tzw. Działu Reintegracji Osób Niepełnosprawnych odbyły się zajęcia z artroterapii, z elementami decupage.

W czasie, gdy dorośli korzystali z okazji, by zaspokoić swoją ciekawość związaną z kwestiami zdrowotnymi, dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy (Mądra Sowa, SCK), dmuchańce oraz zajęcia z sensoplastyki. Dzieci można było też spotkać przy wozie strażackim, karetce pogotowia (Nefrolux), radiowozach policji i straży miejskiej. O godzinie 13.00 odbyło się losowanie czterech voucherów o wartości 100 zł każdy, do wykorzystania na tegoroczne kolonie letnie oraz przyszłoroczne zimowisko, ufundowane przez Dziecięce Centrum Tańca „Majery” z Chorzowa – Maciej Majer, Kinga Majer.

W imprezie udział wzięły również organizacje pozarządowe. Można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Siemianowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Szafran”, Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek „Razem”, Śląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Osób Niepełnosprawnych, Rady Powiatowej ds. Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Siemianowickiego Centrum Integracji w Siemianowicach Śląskich oraz Centrum Integracji Społecznej w Siemianowicach Śląskich, Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Kangurek”, Stowarzyszenia Kobiet o Wielkiej Mocy, Fundacji Podaruj Dobro, Fundacji Szansa jest zawsze oraz Fundacji Piastun – Wyrównywanie Szans.

Nie zabrakło też pysznych, zdrowych przekąsek serwowanych przez „Zielone Gary” i wspomniane organizacje pozarządowe. Także amatorzy deserów znaleźli coś dla siebie – były m.in.  tradycyjne lody rzemieślnicze Pani Lodzi, lody firmy „Ideollo”, przygotowane w tradycyjny sposób na bazie naturalnych składników, ciasteczka i batoniki własnoręcznie wypiekane przez uczniów Zespołu Szkół „Cogito” oraz kawa serwowana z mobilnej kawiarni rowerowej „Bike Cafe”.

Piknik Zdrowia to impreza z definicji promująca bezpieczeństwo w szerokim tego słowa znaczeniu. Dzięki przedstawicielom siemianowickiej fundacji GROT oraz WOPR można było przeszkolić się z praktycznej nauki pierwszej pomocy przedmedyczej, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii, a także uzyskać informację nt. kursów „Ratownik wodny”, a Siemianowicka Akademia Systema – SAS zaprezentowała pokaz samoobrony.

Tegorocznemu Piknikowi Zdrowia towarzyszyła akcja „Jestem EKO – segreguję mądrze” pod hasłem „Mini elektrośmieci, leki i baterie oddajesz w zamian ziółka dostajesz” oraz akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku (DKMS).

Czas umilały występy wokalne zespołu „Gryfne Frele”, podopiecznych MDK Jordan, występ kwartetu smyczkowego „Altra Volta”, pokaz cheerleaderek w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 16, pokaz zumby w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich oraz pokaz jogi, prowadzony przez Aleksandrę Łysy.

Wszyscy chętni zainteresowani zielarstwem i produktami naturalnymi zostali zaproszeni do „ziołowego stoiska”, w celu zapoznania się z bogatym asortymentem sklepów zielarsko-medycznych (sklep zielarsko-medyczny Teresa Zawadzka), stoiska z wyrobami pszczelarskimi Pasieki pod Pilskiem Jacka Ziemaka oraz lokalnej Pasieki pod Aniołem, gdzie można było zakupić miody odmianowe i wiele innych ciekawych produktów, a także stoiska „Kuferek Zdrowia”, które – wykorzystując mobilną tłocznię oleju – na miejscu przygotowywało różnego rodzaju oleje.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i spędzenie z nami tej czerwcowej niedzieli. Mamy też nadzieję, że zobaczymy się za rok, na kolejnym Pikniku Zdrowia!

Galeria zdjęć z imprezy jest dostępna na facebookowym profilu miasta: VII Piknik Zdrowia, 4 czerwca 2023, SCK Park Tradycji

Autor:

  • Katarzyna Paszek | Wydział Polityki Społecznej UM Siemianowice Śląskie

wprowadzający: Piotr Pindur
foto: Piotr Pindur | Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie