Mglisty Zagajnik, czyli wakacyjna przygoda siemianowickich harcerzy

Harcerze i zuchy z 1 Szczepu ZHP im. Obrońców Kopalni „Michał” w Siemianowicach Śląskich nie próżnują w wakacje. Niedawno wrócili z obozu „Mglisty Zagajnik” w Janowie na Jutrze Krakowsko-Częstochowskiej. Tematem przewodnim zarówno u zuchów jak i harcerzy były Elfy. Temat pochłonął wszystkich, niczym mgła pochłania las poranną porą.

Uczestnicy przez równe dwa tygodnie spędzali czas pod namiotami bez dostępu do prądu, na przykład zuchy, czyli najmłodsi obozowicze, kontakt z rodzicami utrzymywali, pisząc listy.
Podczas całego obozu wszyscy uczyli się samodzielności w codziennych czynnościach — myjąc menażki, robiąc pranie ręcznie, gotując i piekąc na ogniu, czy przyszywając guziki, które odpadły nagle z munduru tuż przed apelem.

W trakcie zajęć uczestnicy brali udział w różnego rodzaju grach — terenowych, leśnych, ekonomicznych czy fabularnych. Te ostatnie najczęściej doprowadzały ich do rozwiązań zagadek elfickeigo lasu.
Nie zabrakło zajęć z pierwszej pomocy oraz zajęć artystycznych — robienia masek gipsowych, ozdabiania koszulek i wielu innych.

Pod koniec każdego dnia wszyscy za siadali do wspólnego świeczkowiska, by pożegnać dzień przy dźwiękach gitary.

Czas na obozie mija szybciej, niż można by się tego spodziewać — tak też było tym razem. Po obozie zostało już tylko kilka zdjęć i masa wspomnień.

Autor:

  • pwd. Hanna Marzec

wprowadzający: Rafał Jakoktochce
foto: archiwum Hufca ZHP Siemianowice Śląskie