Gra miejska już w najbliższą sobotę

Grafika promująca grę miejską Gdzie jest Wojtek - widoczne m.in. postać małego chłopca podwieszonego do lecącego nad tłumem ludzi balonu oraz wizerunek dorosłego Wojciecha Korfantego
Grafika promująca grę miejską Gdzie jest Wojtek?

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej realizowanej przez Siemianowickie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śl. Projekt dofinansowany jest przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w ramach „Funduszu Korfantowskiego” – otwartego konkursu na inicjatywy kulturotwórcze w 2023 r.

Gra miejska pt. „Gdzie jest Wojtek?” odbędzie się 23 września 2023 r. Zaczynamy o godz. 16.00 w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Przewidywany czas trwania gry to ok. 3 godziny.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: (32) 228 72 80, w. 11. Zapraszamy drużyny składające się z od 2 do 6 osób (w tym minimum 1 osoba dorosła). Udział dzieci jest oczywiście mile widziany, ale wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Zarys fabuły:
Tytuł gry nawiązuje do popularnego cyklu wspierających spostrzegawczość i wyobraźnię książek rysunkowych dla dzieci pt. „Gdzie jest Wally?”. Książki te bazują na prostym pomyśle: w gąszczu obiektów i postaci ukryty został główny bohater opowieści – tytułowy Wally. Zadaniem osoby oglądającej rysunki jest odnalezienie bohatera. Analogiczna koncepcja przyświeca naszej grze…
Uczestnicy wezmą udział w przygodzie: ich zadaniem będzie dotarcie do miejsc związanych z życiorysem Korfantego oraz miejsc upamiętnienia jego postaci. Samo dotarcie do właściwej lokalizacji w niektórych przypadkach będzie wiązało się z rozwikłaniem naprowadzającej zagadki. W odwiedzanych miejscach uczestnicy spotkają postaci, które wciągną ich w rozgrywającą się w latach 80-tych XIX wieku fikcyjną historię, a przy okazji postawią przed nimi serię wyzwań. Okaże się, że mały Albert Korfanty (nazywany w domu „Wojciechem”) po scysji z nauczycielem niemieckiej szkoły ludowej – opuścił zajęcia i przepadł jak kamień w wodę. Zadaniem uczestników będzie podążanie za wskazówkami i ostatecznie udzielenie odpowiedzi na trapiące bohaterów pytanie – „gdzie jest Wojtek?”.
Opowieść inspirowana postacią małego Korfantego oraz realiami epoki może być dla uczestników przyczynkiem do namysłu nad praprzyczynami postaw i poglądów śląskiego polityka, a także w szerszej perspektywie – nad złożonością i wielowymiarowością śląskiej historii.

Autor:

  • Radosław Matysek – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Jan Litwiński