Koniec ŚKUP – jak korzystać z ulgi metropolitalnej dla dzieci

Rejestrator

Z końcem miesiąca, przestaje działać system Śląskiej Karty Usług Publicznych – ŚKUP. Wprowadzamy dla naszych pasażerów nowy system płatności za podróże komunikacją zbiorową – Transport GZM. Nowy system zaprojektowany został tak, aby dla pasażerów był zdecydowanie wygodniejszy w użyciu. Korzystanie z niego nie wymaga wizyt w Punktach Obsługi Pasażera i czasochłonnego procesu zamawiania i wyrabiania kart ŚKUP.

W związku ze zmianą systemu płatności, zmienia się też sposób kodowania tzw. ulgi metropolitalnej – czyli ulgi, która pozwala podróżować bezpłatnie komunikacją miejską, wszystkim mieszkającym na obszarze GZM dzieciom, w wieku 7-16 lat. W nowym systemie proces ten potrwa kilka minut i nie wymaga wizyt w POP.

W nowym systemie Transport GZM, który zastępuje ŚKUP, kodowanie ulgi jest dużo prostsze niż w systemie ŚKUP. Można zrobić to w kilka minut. Nie trzeba iść do Punktu Obsługi Pasażera. Wystarczy smartfon lub dostęp do komputera z Internetem.

Co trzeba zrobić, aby dziecko mogło bezpłatnie podróżować naszymi pojazdami?

1.Zakładamy konto imienne dla dziecka w aplikacji mobilnej Transport GZM lub w portalu transportgzm.pl.

2. W zakładce „ moje dane” wybieramy „ulgi”, następnie „transport miejski” i ulgę „U-100 uczeń Metropolia”.

3. Wprowadzamy dane zgodnie z instrukcją, wybieramy miasto zamieszkania z listy (ulga dostępna jest tylko dla mieszkańców GZM) i zatwierdzamy zgodę.

Ulga jest zakodowana na koncie i dziecko może bezpłatnie podróżować pojazdami ZTM (autobusami, tramwajami i trolejbusami).

Ważne jest, aby dziecko podróżowało z legitymacją szkolną do czasu pierwszej kontroli. Kiedy dziecko przy kontroli okaże swoją legitymację kontrolerowi, kontroler zatwierdzi ulgę i legitymacja nie będzie już potrzebna podczas kolejnych podroży.

Co, gdy dziecko nie korzysta z telefonu (smartfonu)?

1 Dziecko nie musi korzystać z telefonu komórkowego. Konto można założyć w portalu transportgzm.pl i do takiego konta otrzymać nową Metrokartę. Metrokarty  dostępne będą od 1 października w kioskach, automatach biletowych i POP.

2.Jeżeli dziecko posiada w tej chwili ważną kartę ŚKUP z zakodowaną ulgą metropolitalną, można taką ulgę przenieść do konta w nowym systemie. Instrukcję, jak to zrobić i wszystkie dodatkowe informacje na temat wygaszania systemu ŚKUP i podróżowania z Transport GZM znajdą Państwo na stronie transportgzm.pl. Dostępna jest także bezpłatna infolinia pod numerem +48 800 16 30 30.

Jeżeli nie przeniosą Państwo danych z karty ŚKUP na nowe konto w systemie Transport GZM, ulga będzie nadal widoczna dla kontrolera na starej karcie ŚKUP. Należy  tylko sprawdzić, czy nie minął termin ważności samej karty.

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Foto: Metropolia GZM