Otwarcie wystawy „Moja pamiątka z kopalni” – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Grafika przedstawia szyb kopalni w Michałkowicach ob. Park Tradycji. Po lewej stronie skrzyżowany młot i kilof, po prawej stronie informacje dotyczące wystawy
Plakat informujący o wernisażu wystawy czasowej „Moja pamiątka z kopalni”

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Moja pamiątka z kopalni”. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023.

Wystawa „Moja pamiątka z kopalni” prezentuje dziedzictwo siemianowickiego górnictwa w oparciu o zaangażowanie lokalnej społeczności górników-seniorów. Stanowi ona zwieńczenie projektu partycypacyjnego pn. „Lecznica zdekarbonizowanej duszy”.

Wystawa koncentruje się na pielęgnowaniu spuścizny pogórniczej miasta Siemianowice Śląskie. Tworzące ją elementy odwołują się zarówno do dziedzictwa materialnego (w postaci konkretnych pamiątek – oryginalnych eksponatów, stanowiących świadectwo działalności kopalni), jak i dziedzictwa niematerialnego (w postaci wspomnień związanych z pracą w kopalni).

Siemianowice Śląskie stanowią przykład modelowego miasta poprzemysłowego, gdzie trauma związana ze zniknięciem wielkiego przemysłu (w mieście zlikwidowano wszystkie kopalnie i huty, które niegdyś wyznaczały rytm życia większości mieszkańców) wciąż oddziałuje i wymaga adekwatnego przepracowania oraz działań upamiętniających dawne dziedzictwo.

Projekt wystawienniczy jest częścią inicjatywy pn. „Lecznica zdekarbonizowanej duszy”, realizowanej przez grupę nieformalną Lecznica duszy siemianowickiego seniora. Współorganizatorem projektu jest Fundacja Wspólnota Pokoleń. Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Eksponaty-pamiątki pochodzić będą od siemianowickich górników-seniorów. Wystawa eksponowana będzie do października 2023 r.

Czas i miejsce: 09.09.23, godz. 16.30, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Do zobaczenia!

Autor:

  • Patryk Leszner – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Jan Litwiński